България има 100-процентова готовност за влизане в Шенген по въздух и вода, или така наречените "сини граници".

Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева, която заедно с областния управител на Бургас Вълчо Чолаков направи инспекция на техническата готовност на пристанище и летище Бургас за Шенген.

"Несправедливо е за България да не се оценяват усилията, които тя полага по отношение на сигурността", посочи Кунева. Тя коментира, че броят на скептичните към членството ни държави е намалял от седем на две и изрази увереност, че ще продължат да се полагат всички усилия от страна на правителството за преодоляване и на тези резерви.

Вицепремиерът допълни, че в съоръженията както на летището, така и на пристанището са вложени много средства. По различни проекти по програма "Външни граници" за постигане на Шенгенските критерии са усвоени 240 млн. лв. Голяма част от проектите, в това число и обученията на служителите, са извършени с подкрепата на Германия.

Кунева коментира обаче, че на този етап - без ясна дата за членство в Шенген - за България е трудно да се включи в изграждането на т.нар. интелигентни граници, които в момента се обсъждат в ЕС.

Ръководството на летище Бургас представи електронните гишета, които се инсталират в момента, системата за снемане на отпечатъци Евродак, както и новите помещения за задържане на нелегални имигранти.

На пристанище Бургас вицепремиерът се запозна с работата на системите за залавяне на живи стоки и на радиоактивни материали, както и с мобилната лаборатория за нередовни документи. Тя посети и интегрирания контролен център, който следи трафика в Черно море, и разговаря с екипажа на граничния катер "Обзор", снабден с техника по шенгенски критерии.

Меглена Кунева заяви, че е впечатлена от техниката, но и от професионалистите, които работят по гранично-пропускателните съоръжения".