Външните министри на страните от Европейския съюз днес официално одобриха препоръката на Европейската комисия за встъпването на България и Румъния в съюза на 1 януари 2007 г.
В заключителния документ на заседанието на Съвета за общи въпроси и външни отношения двете страни се приканват да продължат реформите.
Предложението на ЕК при необходимост да бъдат извършвани проверки за напредъка с реформата в правосъдието, борбата с организираната престъпност и корупцията, както и в усвояването на еврофондовете е подкрепено от Съвета.
След заседанието в Люксембург Ивайло Калфин заяви, че сега остава само проблемът с незавършилите ратификации, информира БНР. Външният министър добави, че е получил уверение за тяхното навременно приключване.
Според него в рамките на консултациите с Eвропейската комисия България трябва да изрази становище какви да бъдат отговорностите на първия български еврокомисар.
Дипломат номер едно съобщи още, че името на българския комисар, което ще бъде гласувано и в Министерския съвет, най-напред ще бъде обявено не в Брюксел, а в София.
Сегашните ни наблюдатели в Европейския парламент трябва да бъдат наново одобрени от Народното събрание преди да станат пълноправни евродепутати, обясни Калфин. Той добави, че при гласуването на имената народните ни представители могат да се поучат от опита с досегашния състав.
Като области, в които България може да се открои с конкретен принос Ивайло Калфин посочи отношенията с новите съседи, транспорта, енергетиката, социалната политика, интеграцията.
zenna
на 19.10.2006 в 13:40:23 #5Ще влезем в Еропейския Съюз, защото няма къде другаде да влезем, нямаме избор. Отново влизаме в грешния съюз. Всички виждат, че Еропейския Съюз е пред криза, макар и в зародиша си. Щатите винаги ще са с 100 години напред, щото исторически така е заложено. Не може бойно поле на две войни да стигне невиждан разцвет, колкото и средства да са вложени в това.
DaWolf
на 18.10.2006 в 11:29:45 #4Да даваш наричаш хората с различно мнение с обидни имена е белег на висока култура може би или пък резултат от силно аргументирана позиция. Ние и по-време на турското робство сме имали 'ограничен суверенитет', заедно с армения, гърция, сърбия, ливан и други страни. И тогава това е било 'в името на общото благо'. И фашисткия период и комунистическия период...все 'в името на общото благо'. Свободата драги ми безименни приятелю не е парче сирене та да я ограничим малко ама мъничко и гледай тя пак си е цяла ако я погледнеш от другата страна. Ако искаш да изпозваш форума за да кажеш нещо умно ще ти отговоря ако използваш анонимноста си за да сипеш обиди значи си страхливец
DaWolf
на 17.10.2006 в 21:47:41 #3Честита загуба на суверенитета на България за 4ти път пез последните 100 години. Дано Ботев и Левски ни простят. Срамно, жалко и тъжно загубихме свободата си, чудя се как ли са се чувствали хората в крайа на 14-ти век когато България е престанала да съществува.
georginik
на 17.10.2006 в 21:14:05 #2естествено, че ще го одобрят. доста хора доста работа отметнаха за да се случи това. колкото и да ги боли някои, защото с нато и ес бизнесът им приключва. Първанов заслужава специални поздравления за присъединяването. Скоро има повод до му ги изкажем.
Ясен
на 17.10.2006 в 17:21:44 #1Браво, браво на нас Станахме си европейци и това си е