Експертите от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) предвиждат два сценария за развитието на българската енергетика - целеви (оптимистичен) и песимистичен сценарий. Оптимистичният сценарий има за цел да покаже какви биха били последствията от ВЕИ мощностите и инвестиции, докато песимистичният показва какъв ще е ефектът върху цените на електроенергияуеу,та, ако изваждането на въглищните централи се забави.
На пресконференция в БТА експертът по енергетика и климат от ЦИД Мартин Владимиров заяви, че най-главното заключение е, че ако искаме по-ниски цени на електроенергията през следващите десет години, трябва да се ускори затварянето на въглищните централи и да се прибегне до масирани инвестиции във ВЕИ-та.
Колкото по-бързо затворят въглищните централи, толкова по-лесно се осъществява преходът към ВЕИ инвестициите. При целевия вариант ще има около 5 гигавата нови възобновяеми мощности през 2030 г., но при повече въглищни централи инвестициите ще бъдат спрени, предупреди Владимиров.
Той посочи, че колкото повече ВЕИ централи има, толкова по-голям шансът да станем нетен износител. Най-важното последствие от двата сценария е какъв ще е ефектът върху цените на електроенергията за бита и индустрията. За бавно затваряне на въглищните централи цената на електроенергията ще нарасне до 55% до 2030 г. При целевия (оптимистичен) сценарий за повече ВЕИ инвестиции - ограничават покачването на цената на електроенергията, като в България ще нарасне с 13% до 2030 г.
За ролята на природния газ в електроенергийната система, Констанца Рангелова, заяви, че природният газ е в задънена улица в контекста на енергийния преход. Инвестиции в мощности за природен газ няма да бъдат ефективни и ще доведат до финансови загубим предупреди тя.
Има три сценария за природния газ в електроенергийната система - референтен и два амбициозни сценария. Много е важно водородът да бъде зелен водород, произведен от ВЕИ, а използването на син водород може да доведе до по-голяма зависимост от газ от Русия. При прехода с водород и технология за съхранение основният напредък започва около 2030 г. в амбициозните сценарий преди 2030 г. няма голямо увеличение на технологиите за съхранение с батерии. Преди 2030 г. няма достатъчно навлизане на ВЕИ технологиите, които да бъдат финансово оправдани такива инвестиции, подчерта експертът.
Преди 2030 г. се набляга на технологиите на водноелектрически централи и ПАВЕЦ, каза още Рангелова. В Плана за възстановяване липсва анализ за това какви технологии ще бъдат използвани за построяване на завода за батерии, посочи Рангелова. Литиево-йонните системи и мерките за подкрепа на системи за съхранение трябва да бъдат с гъвкави параметри, за да може инвестициите да бъдат в ръцете на бизнеса и да могат да калибрират мощностите, които да съвпадат с техните нужди, настоя Констанца Рангелова.
123qwe123
на 27.04.2022 в 10:54:41 #4Трябва ни да се възстанови доверието към АЕЦ и да се построят нови мощности.
no-noi
на 26.04.2022 в 23:09:14 #3Викаш да приберем едни пари, да сложим в полето едни панели пак после други да сърбат попарата, идва зелената мафия, ще падат пари, ама само за избрани
stopet
на 26.04.2022 в 14:04:56 #2Трябва на такива, като този на снимката, да им се спира тока, когато няма слънце и вятър и точно за два дни ще си променят мнението. За последните 15 г. Европа е инвестирала във ВЕИ над 1 000 000 000 000 (трилион) евро. Тази зима беше необичайно без вятър и къде отиде цената на електроенергията? Добре, ВЕИ задължително трябва да има, ама без базови, стабилни електроцентрали не става. А тези енергийни "специалисти", като този, които не са учили нищо инженерно, а са такива, защото са от ЦИД (финансира се от фондацията на Сорос) е крайно време да им се ограничи показването по телевизиите.
foxit
на 26.04.2022 в 13:25:34 #1електроенергияуеу,та, ———————————————— Все по-трудно става да се разбират някои неща тук. Това сигурно го е писал някой с вчерашен махмурлук……