Пред страната ни продължават да стоят проблемите с влошаването на свободата на изразяване, нарушаването на правата на ЛГБТИ общността и насаждането на омраза срещу етническите малцинства. Това сочат данни на "Амнести интернешънъл".

Организацията за защита на правата на човека в света публикува годишния си доклад за състоянието на правата на човека в 155 държави (на английски език ). "Амнести" отчита грубо нарушаване на правилата от страна на правителства и корпоративни гиганти, водещо до преломен момент за международното право. Според организацията най-сериозна заплаха за правата на човека в глобален план са увеличаването на въоръжените конфликти и липсата на воля за реално прилагане на международното право. Същевременно според доклада бързото развитие на изкуствения интелект и неспособността за въвеждане на адекватна регулация създават нови условия за дискриминация, расизъм и разделение.

"Амнести": Русия методично променя етническия състав в окупираните територии

"Амнести": Русия методично променя етническия състав в окупираните територии

От десетилетие Москва е опитва да потисне украинската идентичност в Крим

В доклада си за България "Амнести интернешънъл" отбелязва, че проблемът с влошаването на свободата на изразяването в страната се задълбочава, като посочва за пример разширяването на практиката за завеждане на стратегически "дела шамари" срещу медии и журналисти като форма на тормоз и спиране на неудобни разследвания. Организацията приема усилията на парламента ни да предостави по-добра защита на журналисти срещу такива практики, но определя промените в Наказателния кодекс като недостатъчни.

Според "Амнести" зачестяват случаите на неправомерно отпращане на бежанци и мигранти от границата с Турция и на дискриминация срещу роми, както и опитите за насаждане на омраза срещу етнически малцинства от страна на политически партии.

Докладът отчита също, че България все още е неспособна да гарантира правата на хората с увреждания и определя като тревожни условията за хората, настанени в психиатрични институции и домове за социални грижи.

"Амнести" ни критикува за пола и свободата на медиите

"Амнести" ни критикува за пола и свободата на медиите

И 2023 г. България не е постигнала напредък по отношение на медии и олигарси и има дела за дискриминация

От "Амнести интернешънъл" заявяват, че и правата на хората от ЛГБТИ общността в страната продължават да не са гарантирани, след като Върховният касационен съд (ВКС) отмени възможността за юридическа смяна на пола за транс хората, а еднополовите не се признават по закон.

"През последната година наблюдаваме влошаване на състоянието на правата на човека в България и това изисква по-голяма отговорност от правителството и държавните институции. Необходима е широка обществена ангажираност за по-доброто разбиране и зачитане на правата на човека, както и за механизмите за гражданско участие. Това ще бъде и основният фокус на новосформирания офис на Амнести Интернешънъл България, заедно с изграждането на силна мрежа от активисти и поддръжници и активния диалог с партньори и правителство", коментира Найден Рашков, директор на "Амнести интернешънъл" за страната ни.