На това, което предлага политическата действителност в момента, българският народ отговаря вместо с 4 млн. гласа - с 2 милиона. Очакваната ниска избирателна активност ще направи значими "политическите дребосъци", които ще играят огромна роля, а ако 4 милиона души отидат да гласуват, "нищо подобно няма да се случи". Това заяви пред БНР социологът Андрей Райчев.

Хората могат да бъдат накарани да гласуват масово от "чувството, че им е застрашена републиката и тръгва да се променя нещо, без да го контролират, посочи социологът.

По-вероятно е след 7-ите избори да има редовно правителство. Възможно е да отидем и на нови избори, но при променена Конституция, т.е. "със служебните премиери на Радев", прогнозира той.

Според него до края на годината ще разкарат т.нар. домова книга за служебен премиер. Той се аргументира с предстоящата през ноември смяна на двама конституционни съдии от квотата на президента Румен Радев, което ще доведе до промяна в мнозинството в Конституционния съд.

По думите му, ако това стане, вероятността да се направи редовно правителство. Райчев подчерта, че е по-вероятно да стане коалиционно споразумение, защото политиците виждат, че президентът се връща. Много добре разбират, че потенциалната президентска партия си стои и чака, добави той.

Социологът смята, че изборите на 27 октомври ще са доста по-различни от шестте предходни вота за парламент. Много е напрегнато, много по-озлобено е всичко, народът ръмжи съвсем истински, не в целостта си, а в горната си част - най-образованите, най-подвижните, най-чувствителните. Има едно чувство, че става в страната нещо много лошо, посочи той.

Андрей Райчев отбеляза, че за първи път има не сблъсък на идеи, а на идеи с технология. Всички очакват как идеята веднага ще победи и технологията ще замръкне, но по данните, които виждаме от проучванията, може би накрая технологията ще победи, поясни той.

Андрей Райчев: Сглобката е неизбежна

Андрей Райчев: Сглобката е неизбежна

Тя обаче е невъзможна без разбирателство за главния прокурор