"Политиката е театър, а вътрешната обстановка в момента е изцяло в полза на президента Радев", заяви социологът Андрей Райчев в ефира на БНТ.
Райчев и политологът Димитър Ганев коментираха нарастващите спекулации около евентуална оставка на президента Румен Радев и влизането му в пряка партийна битка. Според Райчев логиката на политическия процес сочи, че подобен ход е напълно възможен и дори очакван.
"Противниците му го чакат да каже кога най-после ще влезе, а привържениците му са почти сигурни, че това ще се случи. Създадена е добре осветена сцена, на която главният герой още не е излязъл", посочи социологът. По думите му президентът концентрира вниманието към себе си, изчаквайки точния момент да обяви решението си.
Райчев подчерта, че външната и вътрешната политическа среда работят в полза на Радев, включително и позициите му по темата за еврото, които според него са били по-близки до обществените нагласи, отколкото до официалната линия на европейските институции. "Наблюдаваме натрупване на обществено недоволство и силна протестна енергия, която търси политически израз", коментира той.
Политологът Димитър Ганев също заяви, че е вероятно подобен сценарий да се реализира в рамките на следващите дни. Според него мнозинството е предоставило "политически подарък" на президента, като е отворило възможност за предсрочни парламентарни избори преди президентските.
Ганев припомни, че през последния месец са били дадени редица индиректни сигнали - от новогодишната реч на президента до публични изяви на негови приближени. "Ако президентът нямаше намерение да влиза в партийния терен, мълчанието му по темата щеше да изглежда комично", заяви той.
По думите на Ганев евентуална партия на Радев ще разчита основно на кампания тип "политически блицкриг", а не на изградена организационна мрежа. "Това ще бъде чисто кампания на вълна, подобна на тези, които сме виждали при Симеон Сакскобургготски, Бойко Борисов и Слави Трифонов", обясни политологът, като подчерта, че към момента е невъзможно да се прогнозира реалният електорален резултат.
И двамата анализатори обърнаха внимание на т.нар. "магия на кампанията" - способността на кратък период преди изборите да мобилизира значителна част от колебаещите се избиратели. Според Ганев между 17 и 20% от гласоподавателите вземат решение в последните дни преди вота, което може да доведе до рязка промяна в резултатите.
В разговора бе засегнат и въпросът за служебното правителство, като изборът на служебен премиер и вътрешен министър бе определен като ключов фактор за характера на кампанията. Според анализаторите различните сценарии могат или да засилят протестния вот, или да го неутрализират.
Андрей Райчев коментира и възможните политически съюзи, като ги определи като "временни съюзи на противоположности с негативна цел". По думите му основният въпрос след изборите ще бъде срещу кого ще бъде насочено управлението - дали срещу един или срещу повече символи на статуквото.
В края на разговора двамата анализатори обсъдиха и ролята на вицепрезидента Илияна Йотова при евентуална оставка на Радев. Според тях тя би поела президентските функции и би имала сериозно предимство, ако се кандидатира на следващите президентски избори.
Андрей Райчев и Димитър Ганев подчертаха, че независимо от всички сценарии, предстоящите месеци ще бъдат решаващи и ще определят не само конфигурацията на властта, но и посоката на българската политическа система.
USD
CHF
EUR
GBP
Forrest Gump
на 19.01.2026 в 10:15:05 #2Вържете му ръцете на Райчев, и ще спре да говори
coco7
на 19.01.2026 в 09:39:39 #1Шепа руски подлоги започнаха да правят ПР на руското изпражнение Радев.