Министърът на туризма Николина Ангелкова призовава да не се отписва туристическия сезон, тъй като е още в началото. "Три поредни години имахме страхотен ръст. През летните месеци на 2016 г. отчетохме увеличение от 19%, 2017 г. нарастването бе със 17 на сто. Миналата година процентът бе 5,8%."
"В момента в сектора са заети 326 хил., които работят здраво и упорито. 12% от БВП се създава от туризма и свързаните с него индустрии. С подкрепата на сектора ще продължим напред, добави министърът. Нашите конкуренти Турция, Тунис и Египет имат агресивна политика по отношение на субсидиране за да привличат повече хора на организиран туризъм", коментира тя пред БТВ.
Ангелкова добави и че в Гърция плажната ивица е много голяма и затова има повече зони с евтини плажни принадлежности.
"Още в началото на годината обявихме, че се очаква известен спад от някои пазари, но пазарът е много динамичен. В идните дни ще обявим специален механизъм, разработен от консултантска компания, чиято цел ще бъде осигуряването на следващия летен сезон", заяви Ангелкова.
Тя коментира, че цените на чадъри и шезлонги по българските плажове варират между 4 и 9 лева, "може би има два плажа с по-високи цени и "Перла" е един от тях".
Ангелкова обясни, че всеки плаж трябва да има табели с цените, глобата за липса на такива е 5 000 - 10 000 лева.
Министърът на туризма допълни, че миналата година има глоби за 120 000 лева само на един плаж, като ще се предложат законодателни промени, предвиждащи по-високи наказания и санкции за нарушения по плажовете.
"Натъкваме се и на безумни нарушения, но те биват санкционирани моментално. Безкомпромисни сме при неспазване на правилата, отбеляза министърът", добави Ангелкова и определя като недопустимо човек да си помисли, че може да кара джип в пясъка.
Всеки концесионер е длъжен да отговаря за всичко в неговия договор и да не допуска подобни действия.
Има 31% ръст на чуждестранните туристи, откакто има Министерство на туризма и е готова да подаде оставка, ако премиерът Борисов я поиска, коментира тя.
Hmmm
на 09.07.2019 в 07:59:47 #3Съгласен съм, че трябва да има държавна подкрепа и стратегия, но няма как това да работи при положение, че собственици на ресторанти и хотели не са на ниво. Не може ти да рекламираш едно, а гостите ти да получават друго. В момента социалните мрежи разпространяват информацията мигновено. Както в медиите и приятели се кълнат колко е хубаво в Гърция или Турция, така чужденци и други българи споделят, че не им харесва нашето черноморие. От тук нататък който и да е начело на министерството е без значение. Бих казал, че дори е наложително сезона да се провали за да окапят гнилите круши, а натъртените да се сетят и да направят нещо. Доверие и клиентела се печелят трудно и са необходими години на постоянство!
NG
на 08.07.2019 в 20:33:34 #2Тази ми е любимката... Ръст няма, той е бил в следствие на сваления руски самолет над Турция през 2015 и техния спад. А като не сме конкурентни с услуга какъв ръст търсим то си е чудо че има изобщо някой. Тази година цените по ресторантите в община Несебър са на 90% от тези в Ситония а предлаганото не е и на 20% от качеството там, за сервиза няма и да отварям темата. Обичам нашето море но от безхаберието и липсата на стратегия го унищожават и догодина като и братята от острова спрат да идват заради Брекзит ще видим какво тогава ще е извинението на Ангелкова.
posredstven
на 08.07.2019 в 20:09:53 #1Няма повод за притеснения. Ако сезонът не донесе необходимите приходи , има и други начини. Вдигане цените на винетките, по големи данъци, глоби за щяло и нещяло , и в крайна сметка рекет на обикновения гражданин , който издържа цял ред паразити. Самите паразити , не се безпокойте, няма да пострадат . Ще продължават да си назначават некадърници , защото умен човек няма да им се върже. И така докато настигнем държавата Камерун.