Общественото доверие към Българската армия е изключително ниско. Отношението към професията е сбъркано и са необходими ясни и категорични действия в посока на изчистване на авторитета на военнослужещите.
Около това мнение се обединиха присъстващите на поредното заседание на Обществения съвет към Министерството на отбраната.

По думите на ген. Кирил Цветков обществото не си дава сметка за множеството специални умения, които се изискват във военните професии. На тази база се прави сравнение между гражданските и военните професии, което е изключително погрешно.

В центъра на дискусиите се поставя заплатата, без да се обръща внимание на критериите и необходимата квалификация, които я оформят. Според Цветков военните професии се нуждаят от активна PR кампания, която да спомогне за обществена подкрепа. В противен случай може да се окаже, че армията съвсем ще остане без кадри.

Между 1500 и 2000 офицери са напуснали през последните четири години, изтъкна Васил Данов от Съюза на офицерите от резерва „Атлантик". Това е изключително сериозен кадрови срив, счита Данов.
„Заради Борисовци и Дянковци и ударите, които бившите управляващи нанесоха в гърба на военнослужещите, ни напуснаха огромен брой хора", категоричен бе той. Промените в кодекса на труда и условията по вече подписани трудови договори са били фатални, смятат от „Атлантик".

До началото на 21 век Българската армия се е радвала на рейтинг от над 70% сред обществото, но днес той е под 30% и вече отстъпва на редица други институции. Отнема се значимостта, отнемат се социалните придобивки, обясни Данов.

„20 години така наречената реформа представлява съкращение след съкращение", заяви ген. Златан Стойков - бивш началник на генералния щаб на Българската армия.
Най-важният въпрос, който трябва да бъде поставен пред следващия министър на отбраната, е защо военната служба не е привлекателна, настоя ген. Стойков. Той се съгласи, че военнослужещият днес няма никакъв статус.

„Само при нас има таван на пенсиите за бивши военни. Гръцкият генерал взима 80% или около 4000 евро, а българският генерал взима 200 евро", разкри той. По негови думи всяко министерство досега променя Закона за отбраната. „Кога един закон ще издържи поне три мандата", риторично попита Стойков.

Полк. Илия Милушев изрази съжаление, че на заседанието не присъстват представители на обществените организации, тъй като според него общественото мнение е съвсем различно от онова, което се говори в залата.

„Военен вече е мръсна дума. Влезте във всеки един форум в интернет и ще се убедите сами", обясни Милушев. Според него голяма част от българските граждани не са запознати с начина, по който се осигуряват военнослужещите и „дискриминационната" политика в това отношение.

Темата на днешното заседание на Обществения съвет към МО е „Професионалисти в отбраната в 21 век".
Освен темите за авторитета и негативната обществена нагласа към военнослужещите, ще бъдат разисквани предназначението, състава и използването резерва на Въоръжените сили на България, ротационният принцип в кариерното развитие на военнослужещите, ролята на цивилните служители от Министерство на отбраната и Българската армия, създаване на курсове по начална военна подготовка във висшите училища и подготовка на учениците и параметрите на социалната политика на МО в условията на ограничен бюджет.