От ПП/ДБ предлагаме цялостна концепция за промени в сектора за сигурност, защото той е неефективен. Има липса на надеждни източници на информация, основно в ДАНС. На един оперативен работник се падат по двама сътрудници. Това е несериозно. Липсата на капацитет очевидна. Ефективността на една разузнавателна служба се оценява по качеството на информацията, която тя предоставя. Това заяви в ефира на Нова телевизия депутатът от ПП/ДБ Атанас Атанасов.
Той подчерта, че МС осъществява вътрешната и външната политика и точно по тази причина изпълнителната власт носи отговорността и тя трябва да си осигури инструментариума за това. Според него е важно доверието между премиер, правителството и службите. Ако то липсва, няма как да се върши ефективно работа, категоричен бе Атанасов.
По думите му е важно кой има инициативата за назначенията. Кабинетът трябва да има възможността да подбере хората, с които да работят, поясни депутатът.
Атанасов подчерта, че Радев не пропуска повод да се конфронтира с правителството. Той недоумява защо президентът трябва да запаси правомощията да назначава шефовете на службите, след като не носи отговорност.
Атанасов смята, че трябва да се промени цялостния механизъм. Той уточни, че управляващото мнозинство ще предложи създаването на единна разузнавателна служба. Това е функцията на държавата да следи рисковете и заплахите, идващи отвън, допълни той.
По думите му предложението е обсъдено е в некоалицията, на лидерско ниво и е получило подкрепа.
По отношение на местните избори, той посочи, че ПП/ДБ ще се регистрират като единен субект и че са изчистили противоречията си.
знайко
на 12.09.2023 в 14:57:58 #2Гномът е верен костовист и за да оправдае поредния погром който готвят на службите ръси многото тъпотии: 1. Не е вярно, че единствено правителството отговаря за националната сигурност, а Президента няма отношение към нея. Даже при военно положение той става Върховен главнокомандващ, управляващ директно тях и всичко важно в страната. Как ще изпълнява тези, а и други конституционни функции със случайни политически назначения? 2. Военното разузнаване е пряко свързано с войсковото (всичко над батальон има разузнавателен орган) като общото ръководство и на двете е на Началника на отбраната и министъра. При кризи, участия в мисии и във военно време те планират и провеждат съвместни акции и операции. Разкъсването на връзката между двете е нелогично. 3. Целта на сливането на двете разузнавания е да премахнат изискванията които сега има за заемане на длъжност шеф на военно разузнаване. Тогава ще си сложат някой партиен активист, като лаика Гяуров , на който даже дадоха генералски пагони. Така на времето събраха външно разузнаване и военно контраразузнаване, с което последното на практика изчезна. 4. Пълна лъжа е твърдението, че разузнаването няма отношение към корупцията. Основните далавери са свързани със сметки и фирми в чужбина, а прането на пари е част от общите задачи на партньорските разузнавателни служби. 5. Усложливо отбягва въпроса как ДАНС, които е вързан с информационната система на банките и е длъжен да проверява всички по крупни транзакции ще контролира тези които го назначават. Явно както са се опитвали да разберат какво прави Божков с огромните суми кеш, теглени периодично. Защо ли гномчето лъже???
ivaylo-mladenov
на 12.09.2023 в 11:56:30 #1Е определено няма точно този да оправи нещата