Към момента не смятаме да променяме режима на нашите граници, обяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова по време на съвместен брифинг в Министерския съвет с еврокомисаря по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос.
По думите ѝ, по време на срещата са обсъдили всички детайли от сегашната миграционна ситуация и възможното развитие. Общо било мнението и се обединили около тезата, че за да има ясна европейска позиция, трябва да има общи европейски решения. "Това е позиция, която сме отстоявали по всеки повод в Брюксел, нямаме различия по този въпрос", коментира Бъчварова.
"Осъществяваме 100-процентов контрол на нашите граници с Турция и Гърция", увери силовият министър, уточнявайки, че границата ни с Гърция е вътрешна за ЕС и там изискванията са съвсем различни.
По думите й, едва ли има друга европейска страна, която да осъществява по-стриктен контрол. Въпреки това Бъчварова призна, че не успяваме на сто процента да се справим с целия поток. Затова другите усилия са насочени към нелегалната миграция вътре в страната.
Бъчварова е благодарна за средствата в размер на 6,5 млн. евро, които сме получили за спешните мерки. "Това е важно за нас, помага ни и ни дава възможност да реализираме всички планове, за да защитим външните граници", посочи тя.
Бъчварова бе похвалена от еврокомисаря по миграцията Димитриос Аврамопулос за усилията й България да се превърне в стълба, който подкрепя устоите на Европа в ситуацията на предизвикателствата, пред които сме изправени.
Очаква се Аврамопулос през следващия месец отново да посети България.
Европа в момента е изправена пред предизвикателствата на миграционната криза и засилването на сигурността на нашите външните граници е от изключително значение за нас, изтъкна еврокомисарят по миграцията.
Той отчете, че България носи голяма отговорност за опазване на външните граници на ЕС и това се прави при спазването на човешките права на мигрантите. "Имаме готовност да подкрепим България в тази мисия", посочи той.
Еврокомисарят по миграцията приветства България за изготвения план за готовност при евентуално повишаване на миграционния натиск в посока България и Европа.
"Предоставихме 91 млн. евро в рамките на Фонд "Вътрешни работи" за периода 2014-2020 г.", посочи Аврамопулос.
Еврокомисарят по миграцията предупреди, че управлението на миграционните потоци върви ръка за ръка с борбата с организираната престъпност. По думите му, каналджиите са добре организирани престъпници, които се възползват от отчаянието на хората.
Европол е индикирал, че има припокриване между мрежите на каналджиите и организираните престъпни групи, които експлоатират хората и ги карат да участват в търговия със секс и с принудителен труд.
"Те се превръщат в мишена и тези организирани групи се възползват от уязвимостта на някои категории мигранти, особено жени и деца", заяви той, допълвайки, че това трябва да се спре.
За справяне с трансграничната престъпност трябва да се работи в тясно сътрудничество. Необходимо е да бъдем по-ефективни с обмена на разузнавателна информация и да засилим ефективността при разследванията и изправянето пред съда на този вид престъпници, предупреди Аврамопулос.
Важно било България да идентифицира истинските жертви на тази организирана престъпност, полицията и съдебната система трябвало да поемат отговорност и ефективно да вършат работата.
imid
на 11.02.2016 в 16:22:31 #5Мунчо и Холмс защо намесвате Русия в чисто вътрешен европейски проблем ? Злобата ви към Русия граничи с лудост ! По въпроса България се третира като територия на ЕС единствено когато трябва да понесе удари и никога за придобивки ! България не е "Батман" , "Супермен" или какъвто и да е друг "стълб" по простата причина че няма нито силата нито средствата за това !
Mithrandir
на 11.02.2016 в 15:42:02 #4Какъв ти стълб? Истински Стожер! Голям смях.
nsmilitia
на 11.02.2016 в 14:20:42 #3Само с потупвания по рамото граници на ЕС не се пазят г-да ляво-ориентирани еврочиновници!!!
Civic Mundi
на 11.02.2016 в 13:20:27 #2България прави, каквото може, според способностите си. Въпреки истеричното лаене по всички червени медий, разрушителната хибридна антибългарска кампания на пунтинозките рублофили, няма ефекта, на който Путя се надява. А това е просто защото, вече нищо не зависи от тези жалки безродни, професионали мизерници.
Sting_5
на 11.02.2016 в 13:04:58 #1Ако България е стлб, който крепи Европа, жална и майка на такава Европа.Имам предвид, че сме територия, в която българите са на изчезване.По отрицателен прираст на населението сме на рекордно високо ниво.Ниска раждаемост, висока смъртност, бедност и да не ги изреждам останалите наши "гордости". Всъщност ние тръгнахме към пропастта именно след като станахме член на ЕС и НАТО. Защо така се получи незнам или не искам да знам.Но ако продължаваме в този дух не се знае кой първи ще изчезне:- ние като държава ли или европейския съюз.Бажя работа.