Изграждането на петролопровод между Александруполис и Бургас ще осигури реална диверсификация и алтернативни доставки на нефт за най-голямата рафинерия на Балканите, както и за региона на Черно море. Това заяви в Атина президентът Румен Радев.
Българският държавен глава и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис проведоха среща, след което участваха в церемония по подписването на двустранни меморандуми между България и Гърция за сътрудничество в проучването на възможността за изграждане на петролопровод от Александруполис до Бургас, както и за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ.
По думи на Радев подписаните енергийни споразумения са поредна крачка в задълбочаването на стратегическото партньорство между България и Гърция, основано на общи интереси, взаимно доверие и споделени европейски ценности.

Източник: Президентство
Двамата с Мицотакис се обединиха около позицията, че политическата воля на най-високо равнище в България и Гърция е фактор за търсенето на съвместни практически решения в дух на солидарност на проблемите със сигурността на енергийните доставки, сериозно нарушени вследствие на войната на Русия срещу Украйна.
По идентичен начин стои и въпросът за осигуряването на достъп до гръцките терминали за втечнен газ и до съхраняването на природния газ в газохранилището в Чирен, крайно необходим за развитието на икономиките на България и Гърция.
Радев и Мицотакис изтъкнаха, че подписаните днес документи са от голямо значение за цяла Европа и показват какво могат да постигнат заедно две страни членки на ЕС, обединени от принципите на добросъседството и европейските ценности.

Източник: Президентство
Двамата откроиха и значението на гарантирането на надеждна икономическа, транспортна и енергийна свързаност между България и Гърция за изграждането на надеждни вериги за доставки по оста Север-Юг в условията на задълбочаващ се военен конфликт в непосредствено съседство.
Българският президент изрази признателността си за визионерството на гръцкия министър-председател за развитието на двустранните отношения между София и Атина през последните години, както и за проявената солидарност и оказаната подкрепа от страна на Гърция след спирането на руските доставки на газ през април 2022 г.
Обща бе и позицията, че България и Гърция са пример и имат ключова роля за утвърждаването на сигурността, стабилността и добросъседството в целия регион на Югоизточна Европа, а подписаните споразумения променят енергийната карта на Югоизточна Европа.

Източник: Президентство
hlebar
на 18.02.2023 в 22:50:46 #4Гърция не е България и гръцката дипломация не е българската. Мицотакис е потомствен политик. Гръцката дипломация накара Русия и Англия да работят заедно. Тоест - тръба ще има. Но гръцка, не българска. Ние само ще купуваме.
friend
на 16.02.2023 в 20:41:19 #3Колкото до РСМ, то Решетниковият проект - Румен Радев направи така, че да се скараме с РСМ, като нарочно кръстиха българския културен дом на името на Цар Борис. Всички знаем, че България, за да не прати войски на източния фронт поема ангажимента да окупира и управлява Македония и Северна Гърция.... и на война, като на война. Нашите войници са правили каквото са могли да направят с оръжие в ръка дори и с мирните жители. Т.е. Цар Борис не е обичан в РСМ. Глупостта с името не е глупост, а чиста провокация от наша страна. От друга страна действат сърбите, които също не ни долюбват по исторически причини. Руснаците натискат и тях да ритат срещу българите. Основната причина е РСМ да не влезе в ЕС.... защото след това и сърбите ще го поискат, а там са базите на Русия. Целта е да разцепят отново Балканите на източни и западни, като в източните влиза и България. Надявам се, че нещата ти стават по-ясни.
friend
на 16.02.2023 в 20:29:14 #2Опако Нещо малко си се объркал с годините. През 1012г Македония все още е под турско владичество.... ако искаш робство го наречи- както искаш, но тази територия е била само за три години наша и то през ВСВ - 1941-1944г. и то като окупационен корпус. Колкото до Александруполис, то той даже не е в Македония, а в Долна Тракия. Не знам кой ви пълни главите с това, че това са исконно наши територии, но той ви лъже. Прочети малко. Други говорят, че Солун е бил български, а даже и Цариград сме превземали. Това също не е вярно. Също не е вярно, че България е владяла територии на три морета. Чрез династически бракове наистина сме имали влияние на три морета, но не като унитарна държава. То сега, като Симеон има родствени връзки с монарсите от Европа и Великобритания, да не би да значи, че владеем Европа, Австралия и Гренландия? По-скромно.
Опако
на 16.02.2023 в 18:40:47 #1Това е участта на слабо развитите умствено нации! Сега благодаарим на Гърция, че ще праща петрол от нейна територия, която през 1912 г. бешее нашша ттеритория, призната по всички международни правила от всички Велики сили. Обаче българските циганета решиха да скачат и за Македония на нож, вместо да си стоят мирно и кротко в територия от 230 000 кв. км.!!! Ако се бяхме погрижили за мирното й развитие, сега щяхме да сме супер богата нация! На ви Македониия, цигани!