България е готова да окаже пълна подкрепа за европейската и евроатлантическата интеграция на Молдова и ще предостави своя конкретен опит и експертиза на молдовската страна.
Това стана ясно по време на официалните разговори на премиера Сергей Станишев с министър-председателя на Молдова Зинаида Гречанъй, която е на двудневно официално посещение у нас по негова покана.
Молдова се надява на ново споразумение с Европейския съюз, което да ускори сближаването й със съюза.
Около 65 хиляди са българите в Молдова, а около 450 са към момента молдовските студенти, които се обучават в български висши училища.
Премиерът Гречанъй посочи, че българският език в Тараклия се изучава още от предучилищна възраст и наравно с молдовския, което е предпоставка за още по-силното сближаване на двата народа.
В присъствието на премиера Сергей Станишев и Зинаида Гречанъй бяха подписани Договор за социално осигуряване между България и Молдова и Протокол за сътрудничество между Министерството на образованието и науката и Министерството на просветата и младежта на Молдова, съобщиха от пресцентъра на МС.
Подписите си под документите сложиха социалният министър Емилия Масларова и Даниел Вълчев.
Задълбочаването на икономическото сътрудничество между България и Молдова ще бъде основен акцент в работата на Междуправителствената комисия за търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество, която ще заседава през януари 2009 г.
Страната ни получи и благодарност за отпуснатата от правителството помощ от 50 хил. евро за преодоляване на последствията от наводненията от юли т.г.
Молдова е и приоритет за България в списъка на страните, които ще получават помощи за развитие в рамките на концепцията в областта на сътрудничеството за развитие.
Newton
на 05.12.2008 в 19:06:04 #8Ние ще ги нау4име как да влязат в ЕС и да не вземат и стотинка от ЕС. Имаме голям опит в това.
MIKIMAX
на 05.12.2008 в 17:00:19 #7Това с нашата т.нар. помощ си е чиста проба куртоазия. Защото: 1. В Молдова се говори румънски език и Румъния отдавна има мерак да анексира тази своя бивша територия, изкуствено отнета й по времето на сталинизма... 2. Самите молдовци дупе дават, за да се откъснат от прегръдките на Русия и да се присъединят към Румъния. 3. Много голяма част от молдовците са с двойно гражданство - молдовско и румънско. Имат си и румънски задгранични паспорти. 4. Вторият език, който масово се говори от всички молдовци, е руският. Дори и в магазините без проблеми се общува на този език. Да оставим на страна факта, че много жраждани на Молдова са си етнически руснаци. 5. Русия много мъчно, ама много мъчно ще се съгласи на тази т.нар. евроатлантическа и евро-интеграция на Молдова. И едва ли ще погледне с добро око на това, което ние "мътим" зад гърба й. 6. Нашите шансове като консултант за подобни проекти са минимални, тъй като сме със сериозно разклатен собствен имидж в ЕС. Едва ли можем да дадем сносна консултация, тъй като самите сме критикувани отвсякъде. И Молдова това също го знае. Но каквото падне, защо да не се вземе? Какво казваше баш майсторът? "Шамар да е, аванта да е..."
chjornajat kot
на 05.12.2008 в 16:07:07 #6То пък Молдова си намерили един помощник ... думи немам !!!
шевкед
на 05.12.2008 в 15:32:04 #5А дали приемането на Молдова ще бъде обвързано с решаването на проблема с Приднестровието?
morgenstern
на 05.12.2008 в 15:18:36 #4малеййййй, горките молдовци...
Бойчо
на 05.12.2008 в 15:11:57 #3Намерили са молдовците от кого да се учат. Иначе българите в Молдова са над 100 хил.
mrasnika
на 05.12.2008 в 15:06:23 #2Помогнал хърбел на щърбел
Минувач
на 05.12.2008 в 15:06:23 #1Тежко й на Молдова, щом ще използва нашия опит!