Испания няма да поставя допълнителни пречки пред българските работници.

Това стана ясно по време на срещата на министъра на външните работи Ивайло Калфин и испанския му колега Мигел Анхел Муратинос.

Срещата им е в рамките на 15-ото заседание на Съвета на министрите на ОССЕ, което се провежда в Мадрид.

След приемането на България в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. Испания постави ограничения за българските работници за две години.

Няма да има допълнителни пречки пред българските работници след изтичането на този период, заяви испанският външен министър.

По официални данни на Министерството на труда и социалните въпроси на Кралството за тази година 113 792 български граждани пребивават там.

По време на срещата Калфин заяви, че страната ни е поискала разрешение да открие генерално консулство във Валенсия, където ще може да обслужва голям брой български граждани от три провинции - Валенсия, Мурсия и Андалусия.

По отношение на двустранните връзки Мигел Анхел Муратинос изрази мнение, че те са отлични и през следващата година предстоят посещения на високо равнище в двете страни.

Отчетено бе че Испания е на 15-то място сред чуждите инвеститори в България с 453 млн. евро и българската страна би желала те да нараснат.

По време на срещата стана ясно, че на 15 и 16 януари в Мадрид ще се проведе международен Форум на инициативата "Алианс на цивилизациите".

Външните министри на страните-участнички ще имат отделни работни групи. Министър Ивайло Калфин бе поканен официално да председателства панела "Балкански страни".

България е избрана като държава, която играе конструктивна роля на Балканите, с активно участие в политическия и културния диалог в региона.

По отношение на най-обсъжданата тема на форума - статута на Косово, външните министри на България и Испания бяха единодушни, че ЕС трябва да бъде единен в позицията си по въпроса и да се опита максимално да намали отрицателните последици за региона в бъдеще.