Членството ни в Шенген не е право, а задължение. Там има определени условия, които трябва да се покрият, България ги е изпълнила. Сега се решава дебата за бъдещето на ЕС. Неучастието ни в Шенген и в Еврозоната, ни изтласква в периферията. От тази гледна точка неприемането на България в Шенген би било неуспех.
Това заяви пред БНТ проф. Любомир Кючуков - бивш зам.-министър на външните работи и директор на Института за икономика и международни отношения.
Заедно с него в дискусията за Шенген участваха и директора на Софийския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева и председателя на Софийски форум за сигурност Йордан Божилов.
Кючуков се съгласи с мнението на Весела Чернева, че ако България и Румъния влязат в Шенген и със сухопътните си граници, тогава се поставя въпроса през призмата на мигрантския натиск.
Според Весела Чернева темата за Шенген трябва да е гледана много силно през призмата на националния дебат - има страни, като Холандия, например, съмненията за България продължават да стоят. Германия беше в този лагер, допълни Чернева.
Не говорим за пълно членство в Шенген, а за отпадане през въздушни граници. Членството ни в Шенген по земя и по море би било предимство за граждани от 3-ти страни, не толкова от българските граждани. Натискът от сухопътните граници се очаква да се увеличи, допълни Чернева.
Тя поясни, че България има частичен достъп до ШИС 2 - може да ползва, но не може да променя системата, допълни тя.
Според Божилов, България и Румъния изпълняват критериите за контрол на границите. От тук натам е въпрос на политическо решение. Трябва да работим на най-различни нива. Европа се преконфигурира. Къде сме ние в този дебат. В кои структури на ЕС ще имаме възможност от взимане на решения, запита той.
За реформата на европейската информационна система истината е, че шенгенската система сега работи наполовина, каза Чернева. Много страни-членки продължават да са свалили шенгенския характер на границите си и ги третират като национални. Възстановяването на шенгенските граници е условие. Ако успеем по време на Българското председателство да съдействаме за промени в системата за миграция и за убежище, това ще промени климата в ЕС. По отношение на границите действията трябва да са наднационални. Как се охранява една морска граница? Охраната на една морска граница е много трудна, допълни Весела Чернева.
Според Любомир Кючуков предстои реформа в Шенген и то много сериозна.
Кастело Белведере
на 06.02.2018 в 15:55:33 #3В Европа има опасения, че при влизане в Шенген при настоящото ниво на корупцията, разни съмнителни елементи с финансови възможности ще могат да се шмугват безпрепятствено на Стария Континент. Дори не чак толкоз мигранти, които по правило са бедни, колкото членове на богати антихристиянски и антиевропейски движения и разни новозабогатели престъпници от евразия и азия. Най-вероятно (както Меркел обеща) компромисно ще ни пуснат Шенген по въздух, а за земните граници ще почакаме още.
pallini
на 06.02.2018 в 13:17:21 #2Такива намазани пехливани като тоя имат интерес да получат някаква облага от дебелогъзите бюрократи на ЕС и за това ви говорят за неща в, които самите не вярват. Някой по-тъмен гражданин на БГ минавал ли е през Шенгенска граница и какви са му впечатленията за свободното движение? С какво ще се промени статуса на страната с влизането в Шенген? Нека ви обяснят това. Освен че БГ ще стане привлекателен център за бежанци, които се стремят да влязат в страна от Шенген, за да могат да продължат към Западна Европа, друго не се очаква. С какво Шенген ще ни предвижи напред в мисленето, което поне още две поколения напред ще е под влиянието на възпитанието след 9.09.44? Страната владяла Света и още владееща го-Великобритания, излиза от Шенген и никога не е била в Еврозоната, а ние със скъсаните потури и смачканите гайди в багажниците на Вайрони и Майбахи ще цъфнем и вържем? Кой ви приказва тия басни?
el viejo
на 06.02.2018 в 12:03:59 #1Трябва някой да е много наивен, ако мисли, че България някога ще бъде приета в Шенгенското пространство! Оказахме се доста удобна буферна зона за Западна Европа! Румъния дори има шансове, но, ние никакви!