Премиерът Борисов да си изясни позицията за референдума и за Белене. Тази препоръка отправи лидерът на БСП Сергей Станишев, коментирайки казаното от Борисов, че БСП се вълнуват повече за референдума, отколкото за АЕЦ „Белене", тъй като по време на тяхното управление са имали възможността да подпишат.

В кулоарите на Зала 3 на НДК, преди да започне тържественото събрание-концерт по случай 70-годишнината от създаването на Отечествения съюз, Станишев припомни, че завчера Борисов казал, че БСП са против референдума и изтъкна, че точно БСП са събрали 770 хиляди подписа и са притиснали правителството до стената и са направили референдума необратим.
„Вчера казал, че сме „за" референдума. Нека бъде така добър да изясни тезите си, а не да ги сменя през ден", добави Станишев.

Той каза още, че най-важното е да има за първи път в България от 23 години насам допитване до българските граждани по важен въпрос. По думите му всичките завои и обрати от страна на ГЕРБ показват, че те са изплашени, че хората ще имат възможността да се произнесат по важен въпрос и търсят панически изход за себе си, така че да не се обявят за губещи.

„Референдум ще има и ще бъде спечелен и ние сме много доволни", добави Станишев.

Запитан дали БСП ще сезира Конституционния съд за преформулирането на въпроса за референдума, Станишев каза: „Управляващите съвсем се оплетоха в своя страх и действат панически. Преди десетима дни Борисов каза, че въпросът трябва да влезе така, както е формулиран. После по негови указания правят нещо различно, изтъкна Станишев и настоя: Нека си изясни позицията г-н Борисов!".