Ако продължат, а те продължават, да сменят поголовно и да сключват договори за половин милиард лева, да сменят ръководството на АПИ, да слагат свои хора в АДФИ и Агенция "Митници", Асен Василев не може да остане финансов министър. Днес тема на нападките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в нетръгналите все още разговори за ротацията бе финансовият министър Асен Василев. Както и по време на Националното съвещание на ГЕРБ преди няколко дни, Бойко Борисов е недоволен от смени, несъгласувани както се изразява той, извършени от министъра.
Припомняме, че и при първите преговори между Денков и Габриел основната колизия настъпи с реакцията на ГЕРБ при намерение на ПП/ДБ да се правят реформи и съответно да има смени в администрацията.
Борисов посочи, че Мария Габриел трябва да реши дали Асен Василев да е финансов министър в нейния ротационен кабинет.
И днес Борисов заяви, че смята Мария Габриел да води преговорите за кабинет - "който да може да ръководи". "Ако усети, че може да го прави и е убедена да се съгласи и да стане премиер", коментира Борисов пред журналисти в кулоарите на Партийния дом. Във всеки случай отново Борисов намекна, че Мария Габриел не е поставено лице или сламен човек, както вчера описа премиера Николай Денков.
Преговорите за подписване на коалиционното споразумение с ПП-ДБ започват утре, събота, 9 март от 18 ч.
"Мария Габриел ще решава заедно с преговорния екип може или не може да работи с министрите", каза Борисов. Той не е говорил с Габриел дали иска да държи и корумпирани министри в кабинета си, визирайки спортния министър Димитър Илиев.
Преговорите за подписването на коалиционното споразумение ще продължат и в неделя, а Мария Габриел ще избере министрите, с които да работи. "Едновременно ще се говори за регулаторите и съдебната реформа, а когато са се разбрали след няколко дни ще решат какво да правят", обясни лидерът на ГЕРБ.
След това Борисов разсъждава какво е било поведението на ГЕРБ при мнозинство в парламента - дори и тогава "сме давали на всички партии, защото това са независими държавни регулатори". Лидерът на ГЕРБ се чуди как така сега станали толкова важни регулаторите, при положение, че първо се заели с Конституцията. Ако е било толкова важно защо първи не сменихме регулаторите?
И Бойко Борисов направи следваща оферта: ГЕРБ взимат всички министри, даваме им Външно министерство и съответно да предложат регулаторите да ги гласуваме само техни хора. Той обаче след това изказа друго мнение - ще държи министрите да са по-равно между ГЕРБ и ПП-ДБ.
По думите му, за да няма шумове в системата за коалиционното споразумение, с ДПС не се коментира смяната на министрите. "Като гледам обаче червените рози, които ПП дават на БСП, искам да ги предупредя, че с комунистическа партия ГЕРБ няма да управлява и няма да дели регулаторите. Ако искат да си дават от тяхната квота си е тяхна работа, а ГЕРБ какво ще направи си е наша работа", коментира Борисов.
И отново се върна на предната си теза, че едва сега за първи път разбрал, че министрите и управлението на страната е второстепенно и България била държава на регулаторите. В момента в регулаторите има назначени от партии хора, които изобщо ги няма - от "Атака", "Воля", НФСБ и АБВ. "Това щедро предложение - да се разделят 50:50 регулаторите не е конституционно, правилно и морално", оцени Борисов. И даде пример, че след 1 година може да ги няма нито ГЕРБ, нито ПП-ДБ.