България участва в съвместната обществена поръчка на Европейската комисия за защитно медицинско оборудване - маски, защитни очила, както и за респиратори и сетове за тестване. Това беше една от темите по време на телефонен разговор между министър-председателя Бойко Борисов и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
След като срокът за подаване на документите от държавите членки изтече, в момента ЕК прави оценка на подадената информация и за нуждите на отделните държави за количества.
В разговора българският премиер информира фон дер Лайен как чрез пренастройване на производствата си родни компании в момента произвеждат за медицинския персонал водонепроницаеми защитни гащеризони и маски, сертифицирани по най-високите стандарти.
Относно разпространена информация, че страната ни е отказала да участва в обществената поръчка на ЕС, от пресцентъра на Министерския съвет поясняват, че поради технически причини страната ни не е ратифицирала Рамковото споразумение за съвместно възлагане на обществени поръчки при мерки за медицинско противодействие. За тази цел е необходимо да разполагаме с автентична езикова версия на споразумението на български език, която може да бъде изготвена единствено от преводаческата служба на ЕК, посочват те. До момента обаче преводът не бил готов.
Междувременно министерството на здравеопазването предложи на Министерския съвет да одобри рамковото споразумение за съвместно възлагане на обществени поръчки и да предложи на Народното събрание да го ратифицира възможно най-бързо.
Борисов и фон дер Лайен обсъдиха възможността България да осигури наличност на защитни средства за други държави членки на ЕС, след като задоволи нуждите на българския пазар. Междувременно България е в разговори с трети държави предвид липсата на достатъчна наличност в целия ЕС за допълнително осигуряване на маски, защитни облекла и респиратори.
psp_11
на 17.03.2020 в 20:30:37 #1Когато едно система е основана и оправдана върху принципа на егоизма, личния успех, жаждата за пари и печалби, тя никога не може да бъде солидарна. Ако й се наложат жертви, тя или няма да ги даде, или ще ги прехвърли върху тези, които най-малко и най-трудно ще ги понесат, защото са най-бедни, най-беззащитни и немощни. Системата е отучила хората да мислят за другите. Но тя е направила това и с държавите. Затова и в критични ситуации, каквато е сегашната, вероятността да се задействат механизмите на солидарността, благотворителността и съчувствието е нищожна. А и държавата не знае (пък и не желае) как да ги конструира и пусне в ход. Обстоятелствата я принуждават (защото няма кой друг да я замести!) да спасява обществото и себе си, като организира всички за постигане на поставената кауза, тя нервничи, гневи се и по същество се обърква в собствените си безсмислени действия, неподготвеност, некомпетентност и лъжа. Но тя по своята идеологическа природа не може да бъде готова, а и способна, да разреши възникналите проблеми, тъй като е лишена от чувства. Затова се надява, както и досега, пазарът да се задейства и регулира хаоса. Пазарът обаче работи вече срещу нея! Проф. Панко Анев