Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с представители на браншовите организации в автомобилните превози на товари. По време на разговора бяха обсъдени съображенията и опасенията на бранша предвид предстоящото гласуване на Пакета Мобилност I на 8 юли в Европейския парламент.

На срещата присъстваше и министъра на транспорта, информационни технологии и съобщенията Росен Желязков.

Премиерът Борисов подчерта, че българската позиция е ясна и категорична относно недопускането на текстовете за връщането на превозните средства в държавата по установяване невъзможността да се ползва седмичната почивка на охраняем паркинг в превозното средство.

Съветът на ЕС прие промените в пакет "Мобилност"

Съветът на ЕС прие промените в пакет "Мобилност"

Европарламента ги одобри на второ четене, те ще влязат св сила

В хода на срещата бяха обсъдени и текстовете, свързани със задълженията на водача да се връща в държавата по регистрация, без да се отчита правото му на избор, както и неясноти около прилагането на текстовете за командироването им, които пречат на нормалното функциониране на пазара.

"Убедени сме, че новите законодателни мерки трябва да бъдат реалистични, пропорционални и недискриминационни. Те трябва да запазят конкуренцията в транспортния сектор на Европа, без да поставят нашите компании в по-лоша позиция", заяви министър-председателят Бойко Борисов.

Към този момент ресорната комисия в Европейския парламент отхвърли предложенията на България и другите периферни страни на ЕС по Пакета Мобилност I. С тях българските евродепутати и техни колеги от други шест държави настояваха за отпадане на текстовете за задължителното връщане на камионите в страната по регистрация на определен период от време, както и за ползването на седмичните почивки от водачите. Гледането на Пакета Мобилност I в Европейския парламент е насрочено за 8 юли, когато ще бъдат обсъдени и допълнителните предложения за промени.

Девет са вече страните против пакет "Мобилност", доволен Желязков

Девет са вече страните против пакет "Мобилност", доволен Желязков

Кипър, Малта и Естония също вече ни подкрепят

Припомняме, от самото начало на пакета се противопоставиха шест държави - България, Литва, Латвия, Полша, Унгария и Румъния, последвани от Кипър, Малта и Естония.

Според транспортния министър Росен Желязков пакетът "Мобилност" е прецедент, който разделя държавите членки.

През септември 2019 г. транспортната комисия на Европейския парламент даде зелена светлина за преговори по пакет "Мобилност" със Съвета на ЕС и Европейската комисия, след като седмица по-рано отхвърли предложението пакетът да бъде изтеглен от Еврокомисията.