Европейската комисия предяви иск срещу България за неизпълнение на задължения за защита на уникални местообитания и видове от голямо значение.
Делото се отнася до района на Калиакра, който е миграционен път и място за почивка на силно застрашени биологични видове, като в този район е издадено разрешение за изграждане на голям брой вятърни турбини и други съоръжения, без да е извършена адекватна оценка на тяхното въздействие върху околната среда. Въпреки че България се ангажира да увеличи защитата на редките биологични видове и местообитания в региона, изглежда се случва точно обратното.
Поради това по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник Комисията предявява пред Съда на ЕС иск срещу България.
През юни 2012 г. беше изпратено мотивирано становище по този въпрос.
Макар че България предприе значителни законодателни и административни стъпки през последната година за ограничаване на щетите и за предотвратяване изграждането на допълнителни съоръжения, които биха могли да засегнат района, страната не е изпълнила едно от най-важните изисквания по Директивата на ЕС за местообитанията, с което държавите членки се задължават да предприемат подходящи мерки за предотвратяване на влошаването на състоянието на местообитанията и обезпокояването на видовете, за които са определени териториите по Натура 2000, и за компенсиране на всички възникнали щети.
България е разрешила голям брой икономически дейности в района без подходяща оценка на въздействието върху околната среда. Хиляди вятърни турбини и около 500 други проекта са получили разрешение, без адекватна оценка на въздействието им върху уникалните местообитания и видове в Калиакра, както и върху хилядите птици и прилепи, които прелитат над района всяка година по пътя им към Африка и обратно.
До 100 % от световната популация на най-застрашения вид гъски - червеногушата гъска - прекарва зимните месеци в няколко района в Калиакра и около нея. Не е отчетен кумулативният ефект от разрешените проекти, въпреки че това се изисква по директивите за птиците, за местообитанията и за оценката на въздействието върху околната среда, се казва в съобщението на Комисията.
Янакиев
на 18.10.2013 в 05:04:22 #7Енергията по нейната екологична чистота : ДТЕ : 98% ВЕЦ : 95% АЕЦ : 93% МВЦ : 75% ФВЕ : 70% ВЦ : 60% ТЕЦ : 10%
partenkov
на 17.10.2013 в 23:46:54 #6Брюксел, и по-скоро Белгия е глобена с 10 милиона евро за неспазване на някаква норма с питейната вода.
Защо не го виждам никъде по новините. 
bahur
на 17.10.2013 в 21:48:39 #5Бантускотите ЩЕ ЛИКВИДИРАТ ВСИЧКАТА ПТИЦА, която ежегодно прелита от Европа до Африка и обратно. Бантустанците ще ликвидират света. Кога ще се доликвидират тотално и себе си? А един тъпанар по-долу дето пита колко птици са умрели, да вземе да са образова. Тея перки гонят настрани от вечните трасета на мигриращите летящи от цяла Европа, а ТОВА ОБЪРКА ЦЯЛАТА ЕКОСИСТЕМА глобално. Ефектът на пеперудата.
NaN
на 17.10.2013 в 18:54:46 #4Нещо интересно за червено-гаджалските зелени !!!
---------------------
Поредният нагласен конкурс за 809 хиляди лева за нов план за управление е обявен от дирекцията на ПП „Българка“, пише в декларация приета от Коалиция "За природата и регионите".
В публикуваната тръжна документация за новата поръчка на Дирекцията на парка е поставеното изключителното изискване: Участникът „да има поне един договор, по стратегическо и дългосрочно планиране в защитени територии на абиотични и биотични фактори“. Преди две години WWF България, ръководена от Веселина Кавръкова и „Зелени Балкани“ на съпруга й Тома Белев са спечелили обществена поръчка в парк Българка с точно такъв предмет: „Инвентаризация на биотичните компоненти на плана за управление на парк Българка“ на стойност 339 800 лв.
Освен за Участника, изискванията за „поне един договор, по стратегическо и дългосрочно планиране в защитени територии на абиотични и биотични фактори“ са поставени и за Ръководителя на екипа. На това условие отговаря Алекандър Бардаров. Той е участвал и в екипа на поръчката за 339 800 лева. Това е същият човек, който беше ръководител на екипа на„Обединение Пирин 2014“ на „Зелени Балкани“ на Тома Белев и фондация „Биоразнообразие“ на Петко Цветков в проваления план за управление на Национален парк „Пирин“
Ограничителни изисквания са поставени и за друг ключов експерт, който трябва да има „опит в проекти за анализ или оценка на управлението на защитени територии“. На това условие отговаря Катерина Раковска, съпруга на съпредседателя на партия „Зелените“ – Андрей Ковачев.
Същото условие беше включено в тръжната документация за изработване на план за управлние на Пирин и стана основание за отстраняването от конкурса на признат експерт с над 30 годишен опит в областта на защитените територии – проф. Екатерина Павлова. Това осигури победата на „Обединение Пирин 2014“, която по-късно беше отменена от КЗК и ВАС.
С поставянето на такива ограничителни условия директорката на парк „Българка“ Мая Радева, която е член на „ Асоциацията на парковете в България“ с председател Тома Белев , очевидно активно съдейства за спечелването на нови големи договори от партньорите на асоциацията - WWF и Зелени Балкани. Стига се и до абсурдната ситуация, вместо първоначален обявения срок 24 септември, датата за прием на офертите да се променя с един ден без никакви мотиви. Като основната цел е предварителното елеминиране на участниците. Това се случва в почти всички обществени поръчки, в които участват зелените, а възложители са дирекциите на националните и природни паркове. Използването на такива методи и трикове е незаконно и е манипулиране на публична процедура в полза на някой.
Схемите и участниците в печеленето на големи обществени поръчки са едни и същи - кръгът около WWF и „Зелени Балкани“. Настояваме Министерство на земеделието и храните, Агенция за обществени поръчки и Сметната палата незабавно да предприемат мерки и да прекратят тази опорочена и незаконносъобразна процедура

Мечо Грух
на 17.10.2013 в 17:28:03 #3А тези доклади по оценка на въздействието в/у околната среда се изготвят от цели екипи, лицензирани експерти, на който имената са 100% извесни! Обикновенно се прави и оценка за съвместимостта към доклада по ОВОС! Сега да ги намерят и да си плащат глобите, защо НИЕ трябва да плащаме пак? .....А да бе..., защото така е в БГ
Минувач
на 17.10.2013 в 17:09:53 #2Платено е на еко-активистите от притежателите на соларни паркове! Много гадняри живеят у нас...
sandiu
на 17.10.2013 в 17:05:47 #1Това е отново очерняща България акция на зелените терористи и крадци. Този ветропарк работи вече 3 години. Знае ли некой, колко птици са загинали под перките на генераторите? Аз знам. Точно николко - 0 . По тази логика ние трябва да съборим и високите сгради , за да не се бълсне некоя гарга у тях. И то птица, като птица ,ама има малко акъл , за да не иде и да се блъсне у перката. Но акъла на нашите зелени е по-малко от акъла на птичката.