Продължава за стабилизация в общественото съзнание след сериозната динамика в месеците около и след изборите и последвалите скандали.

Данните от октомври потвърждават това, се посочва в изследване на Галъп, извършено между 3 и 10 октомври чрез пряко стандартизирано интервю по домовете сред 1013 пълнолетни българи в цялата страна. Изследването е известно като Политически и икономически индекс.

Това обаче не отменя и немалката степен на тревога в обществото. Протестният потенциал остава висок. Затова и предстоящият зимен сезон се очертава като важен тест за участниците в политическия процес, сочат социолозите.

Почти без промяна в последните месеци остават общите нива на песимизъм и оптимизъм в традиционния въпрос на „Галъп интернешънъл" накъде върви страната.
Песимизмът по традиция преобладава, а нивата от близо 70% негативни очаквания са постоянни от началото на политическата криза през февруари до днес - със закономерното изключение около изборите.

И през месец октомври продължават ясно да личат позициите „за" и „против" правителството на Пламен Орешарски. 41% от българите искат оставка на кабинета. Също толкова и го подкрепят.

Силите на БСП и на ГЕРБ и в този месец изглеждат изравнени - 22,3 за социалистите срещу 19,2 за партията на Борисов.


Потенциалът на Реформаторския блок засега остава на нива от 5 - 6%. Подобни числа се получават при сумиране на резултатите на различните партии в блока в стандартния отворен въпрос от типа „Ако изборите се проведат сега...", както и при изричен въпрос за Реформаторския блок от типа „Бихте ли гласували за". Данните за новата формация обаче, все още са хипотетични и отразяват потенциални нива.

Половината от привържениците на ГЕРБ смятат, че партията им трябва да се коалира с Реформаторския блок, една пета са на обратното мнение, а една трета се колебаят.
При привържениците на партиите от Реформаторския блок картината изглежда противоположна. Общи действия на Реформаторския блок и ГЕРБ изглеждат по-желани при привържениците на ГЕРБ и по-нежелани при привържениците на Реформаторския блок.

Няма съществена динамика в доверието към основните личности, включително и към ръководителите на двете основни партии. Така се потвърждава наблюдението от миналия месец, за стабилизация в нивата на доверие и към Бойко Борисов, макар и при по-ниски стойности от преди. Рискът за подкрепата към Росен Плевнелиев продължава да стои. Благоприятни и през този месец изглеждат позициите и на Георги Първанов, Йорданка Фандъкова, Константин Пенчев.

Развитието на парламентарния дебат в последните седмици явно повлиява на доверието в парламента и то достига до нива от 15%, които помним по време на предишния мандат или мандата на Тройната коалиция. Трябва да се изчакат данните от ноември, за да се види дали парламентът ще продължи към нива от 10% доверие, познати назад в годините.

Доверието в правителството е 30%, а недоверието - два пъти по-високо. Така подкрепата за правителството и през октомври напомня нивата в последните месеци на управлението на Борисов и в първите месеци на управлението на Тройната коалиция, т.е. благоприятните периоди за Тройната коалиция и неблагоприятните за Борисов.