Столичният общински съвет (СОС) прие окончателно бюджета на Столична община за 2025 г., както и Икономическата рамка на градския транспорт.

Решението бе взето с 41 гласа "за", 4 "против" и 10 "въздържал се". Бюджетът е гласуван повторно, след като предходният вариант, приет на 29 май, беше върнат за преразглеждане от кмета на София Васил Терзиев поради установени незаконосъобразности и нецелесъобразност.

Кметът мотивира връщането с факта, че тогава приетият бюджет е бил небалансиран - приходите са надвишавали разходите с над 3,5 млн. лв. След корекции по приходната и разходната част, бюджетът беше повторно разгледан и одобрен от СОС.

Зам.-кметът по финанси Иван Василев изрази сериозни притеснения относно последиците от новия бюджет за финансовата стабилност на общината през следващите години. Той подчерта, че увеличените текущи разходи, особено за възнаграждения, не са обвързани с ясно подобрение в качеството на предлаганите услуги, нито са подкрепени от структурни реформи.

София отново може да остане без градски транспорт

София отново може да остане без градски транспорт

Служителите на транспорта протестират заради забавеното увеличение на заплатите им

"Тези пари просто се раздават. Проблемът е, че ще трябва да ги плащаме през 2026-2027 г., без да знаем откъде ще дойдат средствата. Това важи както за транспортния сектор, така и за други области", предупреди Василев.

Сред другите притеснителни точки са липсата на конкретни разчети за редица обекти, включени в бюджета. Според зам.-кмета към момента не е ясно колко точно ще струва реализацията им през следващите години - дали ще бъдат нужни 50 млн. лв., или 100 млн. лв. Съветниците, по негови думи, не могат да отговорят на този въпрос.

"Разходите за детски градини, училища, индексация на метрото, както и предстоящите плащания по Плана за възстановяване, са задължения, които тепърва предстоят, а в бюджета няма яснота как ще бъдат покрити", допълни Василев.

Васил Терзиев остава на принципа да се харчи според възможностите

Васил Терзиев остава на принципа да се харчи според възможностите

Кметът на София не разбира мотивацията на протестиращите от градския транспорт

Корекциите, направени в приходната част, възлизат на малко над 5,2 млн. лв., включително завишени прогнози за приходи от лихви. В същото време разходната част е увеличена с близо 15,8 млн. лв., в т.ч. - 1,6 млн. лв. за допълнителни щатни бройки в районните администрации и 1 млн. лв. за отчуждаване на земя.

Част от средствата са пренасочени чрез намаляване на вече гласувани разходи - общо за над 10,5 млн. лв. Василев подчерта, че големи проекти, като разширението на бул. "Рожен" и изграждането на дубльора на левия владайски колектор, остават недофинансирани или с предвидени средства само за текущо разплащане по вече свършена работа.

Въпреки опасенията, общината ще работи по приетия бюджет, а пълният му текст ще бъде публикуван на официалната интернет страница на Столична община.

"Това не е бюджет, който отключва развитието на София. Надявам се на предстояща актуализация, с която средствата да бъдат насочени по-ефективно", заяви Иван Василев.

По предварителни данни бюджетът на Столичната община възлиза на стойност 2,87 млрд. лв.

Постигнато съгласие по проектобюджета на София за 2025 г.

Постигнато съгласие по проектобюджета на София за 2025 г.

Иван Таков посочи, че финансовата рамка е приета с почти пълно мнозинство

Днес София най-сетне има приет бюджет за 2025 г., обяви общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев на брифинг пред медии. По думите му това е добра новина за града, но процесът на приемане е бил белязан от липса на професионализъм и политически диалог, като вината за това носели както администрацията на кмета Васил Терзиев, така и Столичният общински съвет.

Бонев разкритикува остро липсата на участие на кмета Терзиев в разговорите по бюджета, както и поведението на заместниците му, които демонстрирали "агресия, обвинения и разрушават възможността за диалог". Той заяви, че "кметът трябва да укроти хрътките си", визирайки заместник-кметовете по финанси и строителство, и настоя за по-професионално и отговорно отношение в бъдеще.

Според Бонев първоначалното предложение за бюджета е било лишено от реална визия и цели, свеждайки се единствено до "метро и детски градини", аналогично на модела "Фандъкова", срещу който "Спаси София" се бори от години.

Бонев подчерта, че предложенията на тяхната група - включително инвестиции в междублокови пространства, изграждане на паркинги и цялостна инфраструктура - са били включени в крайния бюджет. "Това е знак, че ние не се отказваме от предизборните си обещания - точно обратното, борим се те да станат реалност", заяви той.

В заключение Бонев подчерта, че отговорността за реализацията на бюджета е изцяло на администрацията на кмета, която разполага със 100% от средствата. Той предупреди, че ако има забавяния или нарушения в изпълнението, отговорността ще е изцяло тяхна.

По отношение на очакваната ревизия на управлението на ГЕРБ в Столичната община Бонев заяви, че тя зависи единствено от кмета Терзиев, който до момента не е предприел действия по редица сигнали за нередности, включително в транспортната дирекция и управлението на трафика.

"Той прие удобната роля на жертва, но скоро ще му се наложи да дава отговори", категоричен беше Бонев, добавяйки, че назначенията в общината са минали през номинационна комисия, ръководена именно от кмета Терзиев.

Съветникът определи като "неморално, неетично и непрофесионално" продължаващата публична активност на директор на дирекция, спрямо когото има сериозни сигнали за нередности.

"Кметът носи отговорност за всяко едно от тези действия и бездействия - независимо от партийни квоти", заяви Бонев.