Реформаторският блок се захвана да обсъжда подготвяните промени по отношение на частните пенсионни фондове и в парламента.

Припомняме, че РБ се обяви твърдо против идеята на своя коалиционен партньор от ГЕРБ да се въведе право на избор на българските граждани дали да се осигуряват допълнително в частните пенсионни фондове или тези пари да отиват направо в Националния осигурителен институт (НОИ).

Реформаторите се проявиха като домакини и поканиха на разговор в стаята на парламентарната си група представители на работодателските организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

Тези три от общо четирите национално представени работодателски организации у нас са категорично против въвеждане на избор къде да са парите на българите за допълнителна пенсия - в Националния осигурителен институт или в частните пенсионни фондове. Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) обаче застава зад тази идея на кабинета „Борисов 2".

След работодателите в стаята на РБ в парламента влязоха и представители на частните пенсионни фондове.

Реформаторите и останалите партии в Народното събрание започват разговори за частните пенсионни фондове. Това стана ясно след срещата на Радан Кънев и политическите му партньори от РБ с представители на частните пенсионни фондове. Според него идеите за пенсионна реформа са направени по един странен начин в „рамките на едно неделно пиене на кафе". Става въпрос за сериозна криза, породена от начина, по който е взето това решение, изтъкна Кънев. Той се надява това решение да се промени с достатъчно дипломация.

Според лидера на ДСБ темата за частните пенсионни фондове трябва да се включи в големия дебат за пенсионната реформа, която трябва да се избистри до 31 март 2015 година. Диалогът ни с ГЕРБ е постоянен. Лошото в случая е, че решението е взето извън рамките на добрия диалог, който имат 4 партии в управлението. Няма да се правим на сърдити, подчерта Радан Кънев. Търсим доброто решение от една сложна ситуация. Нас ни интересуват парите на българските граждани в частните пенсионни фондове, коментира депутатът. Според него една прибързана промяна ще доведе до сериозни проблеми, до тежко обезценяване на личните ни спестовни сметки.

Даниела Петкова от фонд „Доверие" коментира, че не е нормално по такъв начин да се вземат решения в държавата. Когато става въпрос за смяна на модела, това да се случва без предварително известяване на когото и да е, да се дава някакъв законопроект в неделя на обяд и днес той вече да е гласуван на второ четене в бюджетна комисия, не е нормално, смята тя. Този въпрос касае, по думите й, поне 3 милиона души.

Петкова попита кому е нужно по такъв несъответстващ на процеса на вземане на решения да се променя законодателството. Очевидно вносителите на този закон са наясно какво правят и са наясно, че няма да имат обществена подкрепа, каза Даниела Петкова. Тя е недоволна, че такова важно решение се взема по този начин - „бързо преминавайки и прегазвайки всички правила". Тя е категорична, че целта на промяната е да се заграбят парите за втора пенсия на над 3 милиона българи.