Правителственият говорител Димитър Цонев не можа да отговори на въпроса какво точно ще изяснява партньорската проверка на АЕЦ "Козлодуй" - безопасността на блоковете или готовността да ги затворим.
•Не бих говорил за мандата, защото не съм договарял параметрите•, заяви той. Според него този спорен въпрос ще бъде решен, след като проверката приключи. Припомняме, че вчера – 4 октомври, президентът обвини правителството, че не е договорило мандата на проверката.
Цонев каза, че преговорите не са водени от правителството, а от експерти в МВнР и Министерството на енергетиката.

По повод критиките на президента за липсата на управленска визия и криза на доверието към правителството, говорителят заяви, че управленската програма съдържа приоритетите за следващите две години.
Той посочи и изследване на Галъп от преди изборите, според което доверието към кабинета се покачва.
•Правителството гледа сериозно на всички критики•, каза Цонев и предположи, че премиерът ще обсъди казаното вчера от държавния глава лично с него на някоя от регулярните им срещи, които се провеждат средно на две седмици.

Димитър Цонев не успя също така да посочи какво точно прави правителството, за да не се разглеждат кандидатурите на България и Румъния за ЕС в пакет. Той допусна, че преговорният екип работи неофициално в тази насока.
Според него някои европейски партньори могат да вземат под внимание вчерашното изявление на президента, но основното, по думите му, ще е съдържанието на доклада за напредъка на страната ни по пътя към ЕС, който ще бъде представен официално в Европейската комисия след около час.

ОТ БРЮКСЕЛ
Европейската комисия прие докладите за 10-те страни, които трябва да се присъединят към ЕС през май 2004, както и на трите кандидатки България, Румъния и Турция, съобщи АФП. Говорител на комисията посочи, че докладите са одобрени без никакви промени.
Според “Ройтерс” комисията дава зелена светлина за присъединяване към Европейския съюз на 1 май догодина на Полша, Унгария, Чехия, Словакия, Словения, Литва, Латвия, Естония, Малта и Кипър. Комисията преценява, че те са постигнали достатъчен напредък, но в същото време формулира и забележки към всяка от тях.
Комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген ще оповести докладите пред Европейския парламент в 16.30 часа българско време.

Европейската комисия оценява, че в близко бъдеще българската икономика ще бъде в състояние да се справи с конкурентния натиск и пазарните сили в ЕС. Това се посочва в тазгодишния доклад на ЕК за напредъка на България. Според експертите, това е положителна оценка за напредък в икономическото развитие на България и означава, че след присъединяването българската икономика ще запази своята стабилност като цяло.