И за този парламент най-спорният закон ще се окаже Изборният кодекс.

Близо три часа вече продължава второто поред заседание на парламентарната комисия, която подготвя промените в законодателството.

Председателят на ВАС Константин Пенчев предлага изборните резултати да се оспорват пред Административния съд.
В тази връзка депутатите трябва да отправят питане до Конституционния съд къде и как това да се регламентира. Дали промяната може да влезе в сила с промяна в изборния закон или ще се наложи промяна в Конституцията.

Според БСП обаче излишно е да се отправя такова питане до КС, но ако мнозинството толкова много настоява БСП няма да са против.

Депутатите „се хванаха" за това питане до Конституционния съд и започнаха да обсъждат промените в Конституцията.

Идеята не е да променяме конституцията", на няколко пъти изтъкна обаче Искра Фидосова от ГЕРБ. Голяма част от депутатите са на мнение, че паралелно с изборния кодекс ще се наложат и промени както в Конституцията, така и в Закона за политическите партии.

От БСП призоваха да се подхожда предпазливо към промени в основния закон. Според социалистите не може паралелно да се правят промени и в Конституцията, и в изборния закон.
От ДПС също смятат, че не е нужно предварително да се питат конституционните съдии, а ако в процеса на работа се наложи такова питане, то тогава то да бъде отправяно.

Искра Фидосова също смята, че ако се наложи, може да се пита Конституционния съд.

Редовните избори в конституцията са уредени зле, смята Михаил Константинов, член на ЦИК. Според него недобре са регламентирани в конституцията и президентските избори, а изобщо не са засегнати евроизборите.
„В конституцията има дупка по отношение на евроизборите", категоричен е той.

Константинов отправи и друго предложение - изборите за НС да са винаги в един точно определен месец, както е в Германия. Според него също така в конституцията трябва да се регламентира гласуването в чужбина - да се знае при какви условия ще гласуват сънародниците ни зад граница, както и какви са правата и задълженията им.

Според Радостина Кафеджийска от правния отдел на МВнР целият процес на организация на изборите зад граница няма законово решение.
Досега този процес се регламентира от ЦИК. По думите й няма ясни и точни правила как да се провеждат изборите в чужбина.

Според Кафеджийска в закон трябва да се каже точно и ясно как ще се провеждат изборите зад граница или поне да се посочи дали изборният процес зад граница ще се регламентира на ниво ЦИК или със Закон.