В леко трогателен тон премина представянето на предложенията за изменение в Наказателния кодекс, касаещи нападенията над лекари.
От парламентарната трибуна и Мая Манолов, и Десислава Атанасова признаха, че мотор на този законопроект е бил синият Ваньо Шарков.
Червената депутатка обясни, че е попитала лично Шарков дали има нещо против социалистите да внесат неговите предложения. „Д-р Шарков ще липсва и на парламента, и на здравната комисия", обяви Манолова.
Бившият здравен министър Десислава Атанасова изрази задоволството си от факта, „че Народното събрание се е обединило в името на една обща кауза."
Безспорно, че моторът на промяна беше доктор Шарков, но е безспорно и това, че комисията по здравеопазване в 41-то НС с председател ГЕРБ подкрепи този законопроект и той беше приет на първо четене, припомни Атанасова и призова: „Нека да покажем поведение като парламентаристи, въпреки че в последните дни то доста липсваше в тази зала".
„Атака" също имат свои предложения за изменения, като те настояват да бъдат защитени не само лекарите, но и учителите.
„Аз ще изляза от трогателно-умилителния тон. Добре е, че има съгласия по тази поправка, но не е добре, че става едва сега, а това забавяне е заради ГЕРБ, която го отхвърляше", заяви лидерът на Атака Волен Сидеров.
Той призова народните представители за повече отговорност, виждайки залата полупразна.
„Не виждам основните партии тук, къде са лидерите Борисов и Станишев. Защо тези опоненти или съглашатели, не ги знам какви са, не са тук? Къде са представителите на тези партии? Сега остава да направите номера с излизането от залата, за да покажете колко сте безотговорни, дами и господа от ГЕРБ", недоумява атакистът.
Той изтъкна, че обикновено медицинските екипи са жертва на агресия на пияни цигани и това се знае от всички.
„Защо не се казва това? Защото с циганските гласове се търгуват изборите, поясни Сидеров и добави: Сега виждаме парадокса - една партия трябва да падне от власт, за да се съгласи с нещо, което е отхвърляла две или три години. Бъдете отговорни", призова още той.
"Призовавам МВР и правораздавателните органи да извършат нужните промени в тяхната работа, която да доведе до резултат в най-кратък срок. Безспорно е, че трябва да има справедливост и правосъдие не само за българските лекари и медицински специалисти, но и за всеки български гражданин. Не можем да позволим нападенията над лекари да продължават".
Това заяви министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева по време на дебатите.
Министър Андреева отбеляза, че тези промени ще спомогнат за повече спокойствие в работата на лекарите и медицинските лица. „Точно по тази причина призовавам окончателните промени в защита на българските лекари да бъдат приети от парламента в най-кратки срокове", обърна секъм депутатите министър Андреева.
Депутатите от всички парламентарни групи влязоха в надпревара да защитят лекарите след поредния случай над побой над екип на Спешна помощ.
Законопроектите на ДПС, БСП, ГЕРБ и "Атака" за изменение на Наказателния кодекс са аналогични по своето съдържание и се предлага по-висока степен на закрила на медицинските специалисти по аналогия на квалифицираните състави, отнасящи се до причиняване на телесни повреди на длъжностно лице, съдия, прокурор, следовател и др.
В законопроектите внесени от Мая Манолова и социалистите и на Десислава Атанасова и Цецка Цачева се предлага в приложното поле на закона да попадне и квалифицирания състав, отнасящ се до убийство по чл. 116 на медицинските специалисти.
В законопроекта внесен от Волен Сидеров и националистите се предвижда обект на особена закрила в квалифицирания състав при различните по степен телесни повреди да бъдат и учителите, чрез което се разширява групата на служители подложени на риск при изпълнение на служебните им задължения, като в същото време се гарантира здравето и живота им.
И четирите законопроекта бяха приети единодушно на първо четене. За предложенията на БСП и ДПС гласуваха по 179 народни представители, за тези на ГЕРБ - 183, а на "Атака" - 175.
timur
на 30.05.2013 в 20:39:28 #4Не е проблема в закона,а в неговото точно и бързо прилагане.И сега има достатъчно текстове в НК,които визират като престъпления от общ характер посегателството върху здравето и живота на гражданите и в частност на длъжностните лица по време и по повод на изпълнението на техните служебни задължения.Защо са нужни специални текство е ? не е ли това поредната демагогия,наричана в последно време популизъм ?
Кастело Белведере
на 30.05.2013 в 14:20:49 #3Всекиму е ясно (освен на заблудени атакисти с капаци на очите, както се вижда по-долу), че Болния изпълнява политическа поръчка, идеща от север. Личи си и типично кагебейската школовка в подхода: определянето на враг, плюене по него при всеки повод с цел отбиване на вниманието от реалните цели: поддръжка на компартията и и нейното отроче във властта за прокарването на чуждите интереси.
Joachim
на 30.05.2013 в 13:34:39 #2Депутатите единодушно защитиха лекарите с промени в НК -------------------------------------------------------------------------------------- А ще бъдат ли защитени пациентите от лицемерните и корумпирани "търгаши на здраве"
Заради които толкова хора си отидоха от този свят

XXX
на 30.05.2013 в 12:29:54 #1„Д-р Шарков ще липсва и на парламента, и на здравната комисия", обяви Манолова --------------------- Естествено, че ще ви липсва. Най-много ще ви липсва Костов, разбира се. На него винаги можехте да разчитате за подкрепа, а Боленчо може и да ви поднася изненади, нали си е ненормален........