Депутатите приеха на първо и второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка. Вносител е Министерски съвет. Народните представители гласуваха с 154 гласа "За" , 22 гласа "против" и без въздържали се. По искане на парламентарната група на "Възраждане" бе поискано прегласуване, но и при него законопроектът бе приет - 158 гласа "За", 25 гласа "против" отново без въздържали се.
Депутатът от ДПС Петър Чобанов предложи законопроектът да се приеме и на второ гласуване в днешното пленарно заседание. Законотворците уважиха предложението на Чобанов.
От "Възраждане" заявиха, че посоката, в която се бута страната, без да се пита българският народ, е абсолютно неправилна. България не е готова за еврозоната, българската икономика не е готова за еврозоната и от тази гледна точка от формацията на Костадин Костадинов няма да подкрепят законопроекта. Според тях законопроектът е наложен под натиск.
Със законопроекта се цели да се обезпечи правото на защита на членовете на Управителния съвет на БНБ освен на управителя на БНБ в случай на предсрочно освобождаване. Обезпечаване на това право на защита е свързано и с преодоляване на правни несъответствия, отчетени в Доклада за конвергенция на Европейската централна банка (ЕЦБ) за 2022 г., както и в предходни доклади, и отразяване на изискванията на законодателството на Европейския съюз (ЕС) към регулаторната рамка за Българската народна банка.
Отстраняването на правните несъответствия, констатирани в докладите за конвергенция на ЕЦБ и на Европейската комисия за 2020 г., е една от мерките в Плана за действие, включващ мерки за изпълнение на последващите ангажименти на Република България след присъединяването към Валутния механизъм II (ERM II).
С оглед на целта за присъединяване на Република България към еврозоната от 1 януари 2024 г., в началото на следващата година страната ни трябва да инициира подготовката на извънредни конвергентни доклади, които да бъдат публикувани през пролетта на 2023 г. В тях ЕК и ЕЦБ следва да оценят степента на готовност на страната ни за членство в еврозоната. Наред с оценка на изпълнението на Маастрихтските критерии докладите ще съдържат и оценката на съответствието между националното и европейското законодателство в областта на икономическия и паричен съюз.
Със законопроекта не се предлагат промени по отношение правната интеграция на централната банка в Евросистемата и адаптиране на националното законодателство към изискванията на законодателството на ЕС с оглед на бъдещото въвеждане на еврото, доколкото тези промени ще бъдат допълнително направени и ще влязат в сила към датата на приемане на еврото.