В магазините задължително да има българска стока. Това обсъждат депутатите по време на днешното извънредно заседание на парламента.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова постави въпроса за неравните субсидии, които нашите земеделци получават в сравнение със западните стопани. С вчерашното постановление на Министерския съвет, управляващите взели конюнктурно решение на парче за родната продукция в магазините.
Тя прогнозира, че мярката няма да е ефективна. Пречките като такса "Реклама" и такса "Торбичка" оставали. В спора правителство - вериги са победили веригите, смята соцлидерът.
Време е да защитим българския национален интерес, настоя Нинова. Веригите щели да спазват закона, по мнението й. От името на Бойко Борисов тя предлага в закона да се запише идеята на премиера неизкупената заради затварянето на пазарите и тържищата стока на производителите да се изкупи от държавата и да се даде на социално слабите.
Левите поискаха пазарите да останат отворени. Александър Сабанов от ВМРО защити мерките и обясни, че пазарите се затварят само за предстоящите празници. Дали е било правилно или не само времето ще покаже, отчете той. Красимир Ципов от ГЕРБ припомни, че става въпрос за временни мерки, които ще важат за извънредното положение.
Христо Проданов от БСП посочи, че 17 000 са работещите на пазарите. Защо трябва да се съсипват тези съдби, недоумява червеният депутат. Всички имаме грижа за хората от пазарите, сподели и Искрен Веселинов от ВМРО.
Депутатите гласуваха санкция от 15 хил. до 25 хил. лева за търговските вериги, които не се съобразят с постановлението на министерски съвет да имат на щандовете си задължително български стоки. Ако нарушението бъде извършено повторно, глобата скача от 30 хил. до 50 хил. лева.
vladimir-guetzov
на 15.04.2020 в 01:09:49 #1Отдавна трябваше да има патриотичен подход,за да се защитава родната продукция и едва ли ще се ограничи предлагането,но начина и мерките не са достатъчно изпипани.Не трябва да се затварат пазарите ,а да се отварят и да се създават нови при спазване на мерките за безопасност.Трябва да се създават кооперативи и сдружения ,чрез които малките производители да участват в търговията,кооперативни складове и вериги за разпространение.За подпомагане от държавата , трябва да стане с безплатни места и тържища, организирането им и осигуряването им със санитарни съоръжения,тоалетни,мивки и склад.На доста места може да се отворят тържища,особено в столицата,която е и най-големия потребител.Освен това подхода и мерките към големите вериги може да е по-различен и гъвкав за да се включат и средните производители.За по-малките производители-/нови пазари и тържища/ кметовета на общини могат да помогнат.Просто трябва да се изграждат нови структури за търговия,дистрибуция и съхранение.