Депутатите подхванаха темата за украинското зърно. Георги Свиленски от БСП поиска в зала да дойдат или земеделският министър Кирил Вътев или премиера Николай Денков.
Председателят на НС Росен Желязков увери, че Вътев е в сградата на парламента и ще влезе в пленарна зала. От доклада на икономическа комисия, прочетен от Хамид Хамид, стана ясно, че сме солидарни с Украйна и искаме да падне забраната за внос на украинско зърно. В същото време земеделските производители са против и се опасяват от дъмпинг на цените и заплаха за родното зърно.
Преди дебатите Свиленски отново излезе на трибуната и настоя първо да се изкаже земеделският министър. На свой ред Кирил Вътев посочи, че темата за внос на украински продукти се обсъжда от доста време в ЕС. Притесненията на земеделските производители са големи, изтъкна той. По думите му основателните притеснения са, че Украйна не изпълнява европейските изисквания за производството.
Вътев уточни, че на последното заседание на Министерски съвет са представени макроикономически показатели и те не били толкова притеснителни. Освен това имало механизми за подпомагане там, където е необходимо. Затова и министърът се съгласил с МС, като се завишава контролът върху вноса на всички украински продукти. Той очаква да чуе притесненията на производителите и заедно да набележат мерки.
Говорим за чиста проба национално предателство, каза по време на дебатите Деян Николов от "Възраждане". Въпросът за него е геополитически и нямал никакви икономически аргументи.
Никой не е по-голям от хляба, каза Кирил Вътев и призова темата да не се политизира. И в момента се внасят продукти от Украйна.
Драгомир Стойнев от БСП поиска земеделският министър да представи макроикономическия анализ, който обърнал мнението му за отпадане забраната за внос на украинска продукция. Съпартиецът му Иван Иванов смята, че темата е трябвало да бъде обсъдена в ресорната комисия по земеделие, а не в икономическата. Това решение е предателство спрямо българските производители, изтъкна той.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов предупреди, че Украйна използва ГМО, на което министър Вътев поиска да не му губят времето с нелепици.
Не сте във фирмата си за шпек, ядоса се Цончо Ганев. Настимир Ананиев пък се ядоса на политическите дъвки, с които се губи времето на министъра.
Кирил Петков сподели, че е горд, че Вътев е министър на земеделието и искал цената на месото , олиото и хляба да е по-ниска. Според Петков с темата се спекулира.
И за лидера на БСП Корнелия Нинова става въпрос за предателство. А аргументите, че като пуснем вноса от Украйна, ще паднат цените на хляба, са несъстоятелни, тъй като нееднократно родните производители са заявявали, че не ползват украинско зърно. Да поставим на първо място българския интерес, българското производство, настоя лидерът на червените.
След няколко часа дебати пленарна зала прие отпадането на забраната. Против бяха "Възраждане", БСП, ИТН, както и независимият Радостин Василев. 8 от ГЕРБ се обявиха "въздържал се".
Украинският президент Володимир Зеленски благодари за решението на българския парламент.
"Благодарен съм на България, че не удължава ограниченията върху износа на украинско зърно след 15 септември. Благодаря на премиера Николай Денков и неговия екип, както и на българските парламентаристи, които подкрепиха този ход. България дава пример за истинска солидарност", написа той в социалната мрежа "Екс".
projekt
на 15.09.2023 в 09:51:06 #27абе ако украинското зърно е толкова качествено и на добра цена, защо не го изнасят директно в Австрия, Норвегия, Швеция, Дания....защо? защо натискат България, Полша, Унгария, Румъния да го внасят и използват, а не натискат Норвегия да го внася. Австрия и Германия имат пристанища по Дунав и лесно през Румъния това зърно може да се транспортира до Австрия и Германия. много ми е интересно защо богатите западни държави не купуват това изключително качествено украинско зърно. ако може някой модерен демократ да ми обясни. след като Кирчо обяснява колко било изгодно това - ниски цени на зърното, постъпления в бюджета, ниски цени на хляба и олиото след това.....защо тази голяма далавера ни я оставят на нас българите, а не я прилагат в Австрия или Норвегия.... обяснете ми драги дами и господа...че аз не разбирам..... нещо качествено и на ниска цена, пък никой не го иска, а тези които го искат е под натиск....каква е тая далавера дето никой не я иска.....
doko-doko
на 15.09.2023 в 08:51:49 #26Годоро, значи сме наполовина градски...
godoro
на 14.09.2023 в 23:03:19 #2521 Много си прав,половин балчиклия съм,вуйна ми работеше в най -голямата тогава зърнена база на БГ,после стана собственаст на близък до президента ПС, а пристанището го прекръстиха в порт Добрич,та тя ми е казвала през август - всичко е изметено от силозите,работеше се и се товареше денонощно.24 ние,произвеждаме повече за самоисхранване,но сега продаваме всичко хубаво и купуваме боклуци.
Xa-x@v
на 14.09.2023 в 22:33:47 #24friend на 14.09.2023 в 22:16:48 Тези сладки измислици ги говори на внуците си.Колкото и да се напъваш тогавашната храна беше в пъти по качествена от сегашната демократична
friend
на 14.09.2023 в 22:16:48 #23Хахав Вероятно вкусът е идвал от чубрицата върху циганската баница, която баба ти е правила. Аз имам добри и зрели спомени и от това време (преди 90та) и от сегашното. А спомняш ли си вица за двамата старци, за това, че им ставал папура от боб....което един войник им бил казал?
Xa-x@v
на 14.09.2023 в 22:06:41 #22friend на 14.09.2023 в 21:57:30 Имаше вкус и мирис преди 90 та и малко след това.Сега го няма.За зеленчуците е същата работа.
friend
на 14.09.2023 в 21:57:30 #21Хахав, а какъв хляб си ял през 90те, но имаше моменти, когато хляб липсваше по магазините, а за качеството да не говорим. В средата на 80те пък имаше купони за брашно, олио и захар.
friend
на 14.09.2023 в 21:53:06 #20Хахав Попитай някой от Балчик какво се товареше още по времето на соца на пристанището. Аз ще ти кажа, защото знам. Изнасяше се нашето зърно, а се внасяше фуражно, което отиваше в хлебозаводите... за нас. Докато ги имаше селските фурни, наистина хлябът имаше друг вкус и аромат. Това е така, защото ги нямаше ТИМ груп, а ТКЗСтата нямаха капацитета да изнасят в големи количества. Когато се създадоха АПК, ТКЗСтата се окрупниха и започна износът на наше зърно. За компенсация се внасяше фуражно зарно за ...хлебозаводите. Стигна се и дотам, че хлебозаводите си вземат обратно неизкупения хляб и го премесват отново. Това става и днес.
Xa-x@v
на 14.09.2023 в 21:39:01 #19friend на 14.09.2023 в 20:26:41 Хлябът беше вкусен и имаше мирис на хляб 90 те години някъде до средата след това нищо общо няма с онзи вкус преди.
Xa-x@v
на 14.09.2023 в 21:36:49 #18Triono на 14.09.2023 в 21:02:10 Още повече ще поумнее големият икономист и разбирач по всичко.Тва ГМО дето рупат им влияе много добре и пластмасовите демократични зеленчуци. Ама как искаш да го разбере тоя дърводелец,като не е ял истинска храна. Хал хабер си няма.
Triono
на 14.09.2023 в 21:02:10 #17Опако Ти да не би да се надяваш, че като пасеш усраинско зърно поемо с Монсанто чурката ти ще порастне?
doko-doko
на 14.09.2023 в 20:56:45 #16Ти пък си Ален Делон, ама от квартал "Токайто" в Пазарджик... чукан - яж фуражно зърно...
Опако
на 14.09.2023 в 20:45:11 #15Браво на депутатите за смелостта да защитят българския интерес и когато чужди ни бутат буквално пари и хляб в ръцете, да не плюем срещу тях, което руските циганофашисти у нас редовно правят!
Опако
на 14.09.2023 в 20:39:39 #14Руски циганофашисти, вие сте архетипът на мизерниците в Европа, заедно със събратята ви по участ бля, нас.рани руски мужици! Обраха ви 4 пъти до шушка цялата държава другарите и вие мазохистки подавате зад.ник на североизток за още! Познанията ви по икономика стигат точно за толкова, цигани жалки!
Преработвателните ни предприятия са ориентирани предимно за износ, малоумни руски чукчи! В какво украинският внос ще навреди на зърнопроизводителите ни, които също изнасят повечето си продукция - те са били на чиста печалба 500 млн лв в сектора си миналата година, когато имаше сделка за зърното и цените бяха стабилни, отделно са получили 2 млрд лв субсидии - чиста печалба! Тази година няма сделка, цените са високи, печалбите ще бъдат още по-големи, ид.иоти!
Що за малоумни призиви отправята, всичките сте сумасшедшии, май?
friend
на 14.09.2023 в 20:26:41 #13годоро, доко и др. Истината е малко по-различна от това, което вие разказвате тук. Дотирани са основно онези отрасли от земеделието, които носят много пари. Това са именно пшеницата и слънчогледа.... където няколко човека с необходимата техника могат да обработват стотици декари. Нашата първокачедтвена пшеница се изнася, а се внася фуражно зърно, като това не е от вчера, а от времето на соца. Затова, като отидеш в Турция хлябът им е много вкусен, а у нас не е. Отговорни за това са десетина човека, които хем вземат субсидиите, хем продават нашето зърно на високи цени в чужбина, защото е първо качество..... т.е. печелят и от едната страна и от другата. Те са хората, които вдигат цената на хляба и на олиото. Спомнете си, че олиото у нас миналата година надхвърли цената на зехтина. Сега печалбата на тези хора е застрашена от вноса от Украйна. Точно те организират протестите. Ако се направи така, че който взема субсидиите да бъде задължен да продава зърното си на българския пазар, то тогава цените на хляба и олиото ще се променят към поевтиняване.
doko-doko
на 14.09.2023 в 18:57:15 #12Годоро, не е само проблемът със зърното. Сума боклуци се внасят от Украина. Например и напитките за вендинг машини - тук се преопаковат и готово. За яйцата от там да се повтарям ли? За сухото мляко?
godoro
на 14.09.2023 в 18:12:37 #11"..Купувайте само от български производители!.." и там ни лъжат,вярвай ми,работил съм в преработвателно предприятие.
doko-doko
на 14.09.2023 в 17:57:26 #10Мръсник, да се повторя - зърното от Украина е с много ниско качество - фуражно. Цените се вдигат, защото има много маймуни/посредници на клона. Ама чукча писател, чукча не читател.
equaliser
на 14.09.2023 в 17:56:09 #9@8 - Точно конкуренция няма да има, а дъмпинг - пристигат без мито хиляди тонове жито, ечемик, слънчоглед и други продукти, поникнали от ГМО-семена (доставени от Monsanto), расли на чужда почва, залята с евтини торове. И най-качествената българска хлебна пшеница няма да издържи този ку.рвен.ски подход, който ни сервират Кирчо и Кокорчо от Продължаваме измамата, чиято цел е да се унищожи качественото българско производство, за да станем още по-зависими от новите си господари.
mrysnik
на 14.09.2023 в 17:28:15 #8Тъкмо ще има конкуренция, нашите се бяха позабравили последно време а така ще им пари под ду...то