Каквото решение вземе Народното събрание относно отпадане вноса на зърно от Украйна - властта ще го изпълни. Решението трябва да се вземе на базата на задълбочен анализ, който да защити националния интерес. Затова призова земеделският министър Кирил Вътев по време на участието си в ресорната парламентарна комисия. Министърът отговори на въпрос на парламентарната група на "БСП за България" относно отпадането на вноса на зърно от Украйна.

"Ние сме изпълнителна, а не законодателна власт. Как да наложим на вас някое решение", запита Вътев.

По думите му има анализи, които клонят към отпадане на вноса на зърно от Украйна. В останалите държави има голямо напрежение по темата, в България също има напрежение, но изпълнителната власт ще се подчини на решението на Народното събрание, лаконичен бе земеделският министър.

"Анализите, които са направени само от нашата гледна точка (от страна на Министерство на земеделието, храните и горите - б.р.) и на база исканията на земеделските производителите са само една част от пъзела. След целия направен анализ Министерски съвет стигна до решението, което е предложено и очакваме вашето решение", обърна се Кирил Вътев към депутатите. Припомняме, че преди месец министър Вътев заяви, че България ще подкрепи оставането на забраната за внос, както и някои други източноевропейски страни.

Премиерът акад. Николай Денков също заяви, че очаква Народното събрание да разбере, че България не трябва да спира вноса на пшеница от Украйна, а усилията да се насочат към специфичните проблеми на зърнопроизводителите.

Денков размаха пръст на зърнарите и поиска да кажат какво искат

Денков размаха пръст на зърнарите и поиска да кажат какво искат

Уверява, че вносът на пшеница от Украйна ще намали инфлацията

На въпрос на ИТН Кирил Вътев заяви в кабинета е бил поканен от премиера акад. Николай Денков и съответно е приел да стане министър.

Днешният ден мина под знака на предложеното от ПП/ДБ отпадане на забраната за внос за украинско зърно, която бе въведена през пролетта заради обвиненията за пренасищане на пазара с евтино зърно, заради което българските производители не могат да пласират продукцията си. 

Вчера зърнопроизводители, подкрепени и от други асоциации в земеделието обявиха национални протестни действия, но отказаха да присъстват на среща със земеделския министър. Преработватели обаче негодуват, тъй като заради забраната не могат да използват мощностите си и се налага да ограничават производство. Едновременно с това производители обаче задържали стоката си в очакване на повишение на цените.

Асен Василев обвини служебния кабинет, че сега плащаме по-скъп хляб, брашно и олио

Асен Василев обвини служебния кабинет, че сега плащаме по-скъп хляб, брашно и олио

Забраната за внос на украинско зърно е нанесла щети на хазната в размер на 146 млн. лв

Европейската комисия (ЕК) прие забрана на вноса на ограничен брой селскостопански продукти от Украйна като "извънредна защитна мярка". Мерките се отнасят само до четири селскостопански продукта от Украйна — пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе - и имат за цел да облекчат създалите се затруднения в логистиката и оттам повлияване на пазара на тези продукти в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Ограниченията влизат в сила на 2 май и ще продължат до 5 юни 2023 г. В последствие бяха и удължени, като затова всички страни получиха и компенсаторни средства от бюджета на ЕС.

България и 4 страни от ЕС искат продължаване на ембаргото за внос на украинското зърно

България и 4 страни от ЕС искат продължаване на ембаргото за внос на украинското зърно

Забраната трябва да падне на 15 септември

Министърът на земеделието, храните и горите Кирил Вътев не се притеснява от призивите на парламентарните групи да подаде оставка заради евентуална подкрепа да отпадне забраната за внос на зърно от Украйна. Все пак той е готов да хвърли оставка, стига премиерът акад. Николай Денков да му я поиска.

Пред журналисти след заседанието на Комисията по земеделие в Народното събрание, Вътев увери, че не се притеснява от протеста на зърнарите. Даже за него било обидно зърнопроизводителите да се наричат зърнари разговорно. "Познавам всички, но не познавам нито един с "Майбах". Искам някои да ме запознае със зърнопроизводител с "Майбах", каза Вътев.

Той отново обясни, че върховният орган в държавата е Народното събрание и именно законодателният орган трябвало да реши за вноса на украинско зърно в страната. Освен земеделските производители, трябва да бъдат защитени и преработвателите. Когато цялата информация бъде анализирана, решенията изглеждат по друг начин и на Вътев не му остава друг начин освен да им се подчини. Кирил Вътев очерта проблемите между преработвателите на слънчоглед и производителите на слънчоглед. Българското земеделие е в насипно състояние, защото е пълно с индивидуални решения и индивидуалисти. Браншовите организации са в пълен хаос, посочи министърът и добави, че всеки се бори за оцеляване и за по-ниска цена.

Той добави, че цената на слънчогледа зависи от цената на олиото на международния пазар. "Войната в Украйна бележи нов етап и това ще наложи много сериозно преструктуриране на българското земеделие, защото най-големите производители на зърно са Русия, Украйна, България и Румъния. Цялата западна част на Европа не е голям производител, а голям потребител на зърно и го внасят точно от Черноморския басейн", коментира Вътев.

Той отбеляза, че войната в Украйна променила коренно пазарите. Страните, които се нуждаят от зърно в Африка и Азия са заредени с изключително евтино руско зърно. България трудно ще бъде конкурентна на Украйна заради нейния мащаб, а и заради това, че украинската държава има най-плодородните площи в Европа, каза още Кирил Вътев.