За рекорден девети пореден опит се събраха депутатите да си изберат председател на 51-ото Народно събрание, след като първите осем бяха неуспешни. Часовникът в пленарна зала остава спрян от 11 ноември насам, когато бе открито тържественото заседание на парламента.
Противно на очакванията и със сутрешен обрат на позицията си ГЕРБ не издигнаха Рая Назарян за председател на парламента, а обявиха, че ще подкрепят на първи тур кандидата на БСП-Обединена левица Наталия Киселова. Номинираните така днес, 4 декември, се оказаха:
- Наталия Киселова, БСП-Обединена левица
- Силви Кирилов, ИТН
- Петър Петров, Възраждане
- Атанас Атанасов, ПП-ДБ.
Надежда Йорданова от ПП-ДБ представи номинацията на Атанас Атанасов. Тя даде информация за биографията на Атанасов и заяви, че той освен политически опит има и гръбнак, с който ще наложи антикорупционен ред. Йорданова посочи и две тенденции - едната иска предсрочни избори, а другата тенденция иска проевропейско и антикорупционно управление. С избора на Атанас Атанасов ще се отключи работата на Народното събрание и да даде възможност да се състави правителство, каза Йорданова.
При номинирането на Наталия Киселова депутатът от БСП Борислав Гуцанов благодари на всички партии, отзовали се на поканата на БСП-Обединена левица за диалог - на поканата вчера се отзова само ГЕРБ с двама представители. Така че за друга подкрепа не се знае.
Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров заяви, че България се намира в критична ситуация - няма данъчни закона, бюджет, има водна криза и хората се чудят защо няма избран председател на Народното събрание. В момента се тласкаме към осмите предсрочни избори и има риск да останем без бюджет, Еврозоната да бъде отложена, посочи Димитров.
Той смята, че ГЕРБ са свалили картите - Бойко Борисов казал, че ще подкрепи доц. Наталия Киселова още на първи тур. Димитров се обърна към малкия коалиционен партньор в ГЕРБ - СДС и ги запита дали ще напуснат коалицията. Попита и как така ще гласуват за ляв кандидат и с лява партия и дали ЕНП смятат, че това е добре. Припомни и решението на конгреса на ГЕРБ - да не управляват с БСП/БКП.
"ГЕРБ носи цялата отговорност, че предизвиква парламентарната криза. Вие сте за рекордите на Гинес - осем провалени мандата, така че отговорността вече е ваша", категоричен бе Димитров.
Според него целта на ГЕРБ е осми предсрочни парламентарни избори, след което да се обясни, че трябва да има управление с ДПС и Делян Пеевски.
Санитарният кордон определя поведението на ГЕРБ и вместо да заемат позиция за антикорупционни мерки, си правят управление с ДПС и Делян Пеевски, посочи Димитров.
Въпреки стрелите, които отправи Димитров към лидера на ГЕРБ, на парламентарната трибуна излезе да защитава формацията Тома Биков. "Когато г-н Димитров говори за наши взаимодействия с БСП, да му припомня, че само преди година и нещо бе в четворна коалиция с БСП", напомни Биков. И потвърди позицията на партията си - ГЕРБ биха подкрепили Атанас Атанасов за председател на 51-ото Народно събрание, само ако има формула за управление, което да излъчи мнозинство. От ПП-ДБ няма заявка за водене на разговори и за подкрепа на кандидатурата на Атанасов. Няма да ви дадем подкрепа, докато не я поискате публично, обърна се Биков към формацията на Кирил Петков и Асен Василев.
За ГЕРБ изборът на председател на парламента не е въпрос за отпушване и не е канализация за отпушване, защото ако го отпушим, не се знае какво ще текне от отпушеното, изтъкна Тома Биков. И подтикна ПП-ДБ ако искат взаимодействие и подкрепа от ГЕРБ, да я поискат и да инициират разговори. Тома Биков призова ПП-ДБ да видят действителността, да видят аритметическите възможности в Народното събрание и да разберат къде се намират и накъде искат да вървят. Ако не го направят, то по естествен път ПП-ДБ ще бъдат изхвърлени от политическата система, пророкува Биков.
Отговорът на ПП-ДБ не закъсня и думата взе Асен Василев. Той смята, че ГЕРБ искат да направят управление, но не са готови да подпишат декларацията за санитарен кордон. "Вие подкрепяте госпожа Наталия Киселова, защото с БСП сте се разбрали с управление", според Асен Василев.
"Докато не подпишете декларацията да не се краде, няма да работим с вас, няма да ви подкрепяме и даже няма да си говорим", закани се Василев.
Елисавета Белобрадова, която в предишните заседания на парламента предизвика Бойко Борисов да направи изказване от трибуната на Народното събрание, запита колко пъти ГЕРБ през последните 4-5 седмици са отишли при другите партии с концепцията на Рая Назарян за председател на парламента? Колко консултации досега проведохте, запита Белобрадова.
Тя смята, че ГЕРБ не са направили нито една официална стъпка, за да преговарят за собствения си председател. Тя разкритикува отново ГЕРБ, че не са потърсили другите партии, за да търсят подкрепа и от ПП-ДБ.
И този път Елисавета Белобрадова изкара Бойко Борисов на парламентарната трибуна, за да се запита "защо падаме толкова ниско". "Излизаме като две авиокомпании, които излизат да обясняват колко повече самолети са паднали на другия. И ИТН, и БСП имат история - и с вас, и нас", каза Бойко Борисов. По думите на Борисов ГЕРБ е търсил подкрепа за Рая Назарян, като се е "обръщал да види как гласуват от ПП-ДБ". Това което е видял, че те гласуват против своето политическо семейство.
Според него тупика в парламента е станал огромен, а ПП-ДБ ги няма на разговор, след като са изтеглили своя кандидат за председател - Андрей Цеков. "Вас ви няма - оттеглили сте си, а БСП дойдоха и попитаха какво може да се направи за избора на председател на парламента. Еми, нещо ще отворим - или от тук (визирайки ПП-ДБ), или оттам (визирайки БСП)", изтъкна Борисов.
Той обаче отхвърли възможността да има общо управление между ГЕРБ и БСП.
Според Бойко Борисов ПП-ДБ блъфират ГЕРБ, за да кажат, че впоследствие партията се е сдружила с БСП. "Аз бях причината, махнах и "Б"-то (Борисов премиер), но какво още искате! Дайте да не бъдем глупави дотолкова, че да направим да ни се смеят другите. Защо сега си причиняваме това, като си мислите, че ще спечелите, но не спечелите, никой не печели", подчерта Борисов. Той се скара и на Делян Добрев да внимава с епитетите и призова колегите си народни представители да се успокоят.
News.bg представя само частите от дебата, които са по темата и които не се повтарят.
анкета
Накъде след изборите?
Коалиция и редовно правителство 18.9%
Суперсглобка 6.0%
Към избори №8 53.1%
Нанякъде, но без политиците 17.8%
Имало е избори? 4.2%
Временният председателстващ заседанието на парламента Силви Кирилов даде половин час почивка и обяви, че след нея има още четирима народни представители за изказване. След това ще се премине към гласуването на кандидатите за председател на парламента по азбучен ред на имената.
След възобновяването на заседанието от страна на Силви Кирилов, Борислав Гуцанов заяви, че предложението Атанас Атанасов от ДСБ да оглави 51-ото Народно събрание е тупане на топката и взривяване на обстановката.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изтъкна, че без неговата формация не може да се избере председател на парламента. Кой има интерес от стопирането на парламента, запита Костадинов, според когото ако продължават така нещата ще се избере Сарафов за нов главен прокурор или ако се отиде на нови избори, резултатите ще са по-лоши. Костадинов е на мнение, че ако има нов предсрочни избори, от всичко това ще спечели лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.
Очаквано изказването на Костадинов породи такова и на депутата от ПП-ДБ Явор Божанков, който от парламентарната трибуна отправи изказване с обиди и критики спрямо "Възраждане". И се обърна към ГЕРБ - формацията не може да бъде валиден избор за управление на България. ГЕРБ печелят изборите, но не могат да формират мнозинство, посочи Божанков. И запита ГЕРБ защо не могат да материализират победите си от изборите в управленско мнозинство? Явор Божанков вижда един голям слон в стаята, който формацията на Бойко Борисов трябвало да го назове.
Той настоя за сериозен политически разговор за формиране на мнозинство.