Очакваме значителна възвръщаемост на инвестицията в реалния сектор - в икономиката. Така министърът за българското председателство на Съвета на ЕС коментира въпросът с бюджета на българското председателство, който е в рамките на 150 млн. лв. Министър Павлова участва в дискусия посветена на Бялата книга за бъдещето на ЕС.

Дискусията събра представители на правителството, социални партньори и експерти. Министър Павлова бе категорична, че за разлика от другите страни, председателствали Съвета на ЕС, България е включила в този бюджет и ремонтът на НДК, сградата определена за домакин на основните събития. Тя увери, че се работи в рамките на този бюджет и стремежът е да се вместят в него.

"България в рамките на 6-те месеца на председателството ще бъде посетена от над 20 000 души, експерти от цяла Европа и не само. Това е една страхотна възможност България да бъде позната и като една потенциална туристическа дестинация. Така че от гледна точка на сектора на туризма, сектора на услугите - е една наистина добра възможност и възвращаемост в бизнеса и икономиката. Очакваме значителна възвращаемост на тази инвестиция в икономиката", заяви Павлова.

Според нея от съществено значение е въпросът с по-доброто бъдеще на европейския проект, като от значение е и българската позиция, която ще трябва да представим във връзка с петте сценария, предложени в Бялата книга на Жан-Клод Юнкер. "Целта е да чуем работодателите, синдикатите, гражданите, неправителствения сектор, всички, които са заинтересувани. Затова за нас е важно да изградим българската позиция по един адекватен начин", изтъкна Павлова. Така изборът по думите й трябва да бъде не само с оглед кой от сценариите е най-подходящ за България, но и за целия ЕС. "Иска ми се да извадим от всеки от тези пет сценария най-доброто и най-ценното за нас и да ги обобщим в една обща рамка и позиция", посочи Павлова.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков посочи, че първи и пети сценарий в дългосрочен план биха били най-добрите сценарии за страната ни, тъй като няма да доведат до отклоняване от съществени приоритети в социалната сфера и заетостта. "За нас е от изключителна важност при приемането на този документи да бъдат отчети мненията на всички държави-членки", коментира още Петков.

Лалко Дулевски, председател на Икономически и социален съвет коментира, че европейските институции искат дебатът за бъдещето на Европа трябва да започне от европейските граждани и структури.