Търси се балансът между по-чиста околна среда, запазване на работните места и качеството на живот на хората във въглищните райони, както и да бъде съхранена позицията на България на енергийната карта в Европа.

Това заяви служебният министър-председател Гълъб Донев по време на среща с ръководствата на КНСБ и на КТ "Подкрепа". В разговорите в Министерския съвет участваха и вицепремиерът Атанас Пеканов, министърът на енергетиката Росен Христов и двамата му заместници Ива Петрова и Еленко Божков. Темата на срещата бе във връзка с решението на 48-ото Народно събрание, което задължи служебния кабинет да предоговаря националния ни План за възстановяване и устойчивост в частта "Енергетика".

По този въпрос правителството води активен диалог с Брюксел, а Пеканов и Христов са в постоянен контакт с Европейската комисия, увери Гълъб Донев. Той отбеляза, че въпреки сложността на преговорите, вицепремиерът и енергийният министър полагат последователни усилия да представят пред Брюксел всички аргументи на страната ни по казуса.

В следващите три седмици ЕК очаква да представим конкретни предложения и стъпки за нарастване на зелената енергия в енергийния ни микс, заяви Донев. На свой ред Христов запозна представителите на синдикатите с разговорите, които е водил в Брюксел през изминалата седмица. По думите му европейските ни партньори приемат позитивно концепцията за интегриране на проектите по ПВУ, новата програма RepowerEU и териториалните планове в обща цел за зелен преход. Работата по конкретните стъпки, които България трябва да представи на Брюксел в най-кратки срокове, продължава, увери Христов.

Синдикатите от своя страна изразиха подкрепа относно позицията на служебния кабинет при преговорите с Европейската комисия и заявиха готовност да продължат конструктивното си сътрудничество с правителството по този важен въпрос за страната ни.

Христов: Трудно ще бъде предоговарянето на ПВУ, но няма да се откажем

Христов: Трудно ще бъде предоговарянето на ПВУ, но няма да се откажем

Предстоят преговори със синдикати и местни общности