Депутатите подкрепиха по-високите наказания за някоя престъпления, сред които отвличания и подготовката за убийство, предаде БНР.

Народните представители гласуваха промени на първо четене в Наказателния кодекс. Сред тях са и сексуалните престъпления, документни престъпления, измама. Според гласуваните изменения, ако отвличането е рецидив, престъпникът може да получи доживотна присъда без право на замяна.

От Коалиция за България заявиха, че няма да подкрепят проекта, защото при обсъждането му в пленарната зала не е присъствал правосъдният министър.

Промените в наказателния кодекс не съответстват на необходимата наказателна политика на България за 2009г, посочи ексвътрешният министър Михаил Миков.

В отговор Павел Димитров заяви, че позицията на Миков е политическа и призова за подкрепа на промените. Павел Шопов от „Атака" каза от своя страна, че докато няма нов наказателен кодекс, трябва да има подкрепя за по-високи санкции.

Заместник-министърът на правосъдието Даниела Машева отбеляза, че нов наказателен кодекс може да има до 2-3 години.

Припомняме, въпросът за наказанията за отвличания отново влезе в дневния ред след поредните подобни случаи у нас. Заговори се и за създаването на специален закон за отвличанията, което впоследствие беше отхвърлено като идея.

Премиерът Борисов дори предложи да бъде изграден фонд от 100 000 лв., с които да се стимулира предоставянето на информация за подготвяни престъпления от този вид.