В ЕК се обсъжда отпадането на механизма за мониторинг и сътрудничество във вида, в който се прилага за България, като се трансформира във вида, който е за останалите страни от ЕС.
Това съобщи в Брюксел премиерът Бойко Борисов след срещата си със заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс.
"Проверките да са по теми - прокурорите, съдиите, следователите или по отделни случаи - така, както е при всички други европейски държави." - поясни премиерът.
Той сподели, че е срещнал ласкаво отношение от страна на Франс Тимерманс, който е бил инициатор за днешната среща.
"Въпреки че сме от различни политически семейства, не очаквах да се отнесе толкова ласкаво. Така високо да оцени дейността ни, особено борбата с контрабандата и приходите в бюджета, реформите, които сме направили и увереността, че това е правилният начин да се стигне до отпадане още в следващата година на мониторинговия механизъм. Нещо повече, той настоява да дойде още февруари в България, за да обясни ролята на това правителство и всичко, което е направено през този период. Той дава изключително добра оценка и на г-жа Захариева, и на всички в парламента, които са работили по тази тема. Учуди ме това, че той пожела да пусне съобщение до медиите." - коментира премиерът в отговор на журналистически въпрос.
По темата за спирането на мигрантските потоци той посочи, че единственото решение е да се спре войната в Сирия.
"Още веднъж призовавам президентите на големите държави, които воюват там, да осигурят коридори за мирните хора, да се намери решение. Това е допълнителен риск за България, защото пътят, по който минават бягащите от тези разрушения и ужас, минава през България и Гърция." - коментира Борисов.
Той подчерта, че правителството е предприело всички мерки, за да бъде минимализиран натискът по българо-турската граница и принос за това има помощта, получена от Великобритания и Германия, както и 160-те милиона евро от Европейската комисия, и функционирането в страната ни на Европейската гранична и брегова охрана.
"В същото време партии, които изкараха цялата си предизборна президентска кампания с тези как ще изхвърлят афганистанци и бежанци, ние по директивите, спазвайки всички конвенции, средно по 30 човека на ден изпращаме обратно на мястото, откъдето са дошли, внимателно, тактично, по всички правила и спазване на човешките права. Така само може да стане. Другото са празни, популистки долни обещания, които не могат да станат. Те го знаеха, но го говореха. А ние го свършихме." - каза още Борисов.
По отношение на удължаването на санкциите срещу Русия, министър-председателят посочи, че в дебата е подчертал необходимостта те да са съгласувани със САЩ като основен партньор на ЕС.
"Предупредил съм, настоях, ако може предварително да се направи тази консултация, за да не остане само Европа с тези санкции. Ако сме заедно е по-добре, или изобщо да няма санкции, но Европа и САЩ да действат в синхрон. Предупредил съм за това." - поясни министър-председателят.
Той посочи също, че изрично е настоял споразумението с Турция да продължи, макар темата да е извадена от дневния ред на Европейския съвет заради крайните позиции на някои държави, които не са в интерес на България, "защото с механизмите, инструментите, с които може да се въздейства на Турция в този предприсъединителен период, разговорите, споразуменията, които имаме с тях, на българо-турската граница е спокойно".