Европейски пари в размер на около 1,8 млрд. евро ще влязат в страната ни още до края на настоящата година. За целия нов програмен период до 2020 година България ще успее да получи около 15 млрд. евро от Европейския съюз.

Тези позитивни цифри представи и преповтори вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, която рано тази сутрин, преди редовното заседание на Министерски съвет, поговори за мерките против корупцията и измамите във връзка с използването на европейски средства.

Дебатът е продължение на разговори по тази тема, които вече са били проведени в Словакия и Чехия, а основен организатор е самата Европейска комисия.

В новия програмен период Европейския съюз ще инвестира 325 млрд. евро в регионите си чрез европейските структурни и инвестиционни фондове.

Основната задача на тези пари е да увеличи икономическия растеж на страните, да създаде нови работни места и да развие конкурентоспособността.

Самият ЕС обаче задължава в следващите седем години получателите на тези евросредства да въведат ефективни мерки за борба с измамите и корупцията.

Вслушвайки се в доклад на ЕК от началото на месец февруари, Златанова напомни, че корупцията продължава да бъде предизвикателство за Европа и страната ни.

„Това нарушение струва на европейската икономика около 120 млрд. лева годишно", мотивира думите си вицепремиерът.

Тя обърна специално внимание на това, че при самото усвояване на европари и тяхното използване няма място за политическо противопоставяне, а е нужна воля от страна на правителството и всички институции с цел повишаване на конкурентоспособността на бизнеса, подобряване на условията на труд и здравеопазване и не на последно място осъществяване на ключови реформи.

Зинаида Златанова е на мнение, че постигането на прозрачност при процедурите за използване на евросредства, както и промени в законодателството са само част от мерките, които България трябва да се стреми да постигне, за да се пребори с корупцията и измамите при използването на пари от Европа.