Германският евродепутат Ингеборг Гресле, която повече от месец следи опитите за преврат в Сметната палата, реагира остро на приетите вчера окончателни промени в Закона за дейността на бюрото за бюджетен контрол.

„Дълбоко съжалявам за гласувания в българския парламент закон за Сметната палата. Лоши новини за контрола на всички обществени фондове в България", написа тя в социалната мрежа „Туитър".

Ингеборг Гресле е член на Комисията по бюджетен контрол в Европарламента, а това е второто й вземане на отношение по казуса. На 20 февруари тя изрази притесненията си от опитите на кабинета „Орешарски" да подмени ръководството на палатата.

В интервю за БНР преди месец евродепутатът заяви, че сегашната Сметна палата, с нейните трима членове, е на добро професионално ниво, независима е и има мандат до 2017-а година. Да бъде преустройвана в политически деветчленен орган, да се зачеркне съответният професионален опит и по този начин да се извършат политически назначения, би довело до сериозна загуба на доверие", заяви Гресле, цитирана от БНР.

Законопроектът за Сметната палата, внесен от Йордан Цонев (ДПС) и Румен Гечев (БСП) на 12-и февруари, предвижда структурни промени със съмнителна ефективност, които трябва да върнат колективната форма на управление с ръководство от 9 души, избирани на партийно-квотен принцип.

На 19 февруари Сметна палата излезе с официално становище по повод готвените промени. Нейният шеф проф. Валери Димитров отправи многократни предупреждения, че ако промените влязат в сила, „непрофесионалисти ще започнат да одитират парите на данъкоплатците, а качеството на ревизиите им ще се контролира от хора, от които също няма да се изискват професионални качества". Димитров бе категоричен, че промените разчистват пътя за използването на Сметната палата за междупартийни сделки, оказване на натиск и манипулации, изтъкнаха от институцията на проф. Валери Димитров.