Европейският парламент одобри Илиана Иванова за еврокомисар.
Решението беше взето с 522 гласа "за", 27 "против" и 51 "въздържал се". В пленарната зала в Страсбург присъстваха 600 евродепутати.
Иванова поема поста на еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
По-късно в изявление пред медиите Илиана Иванова уточни, че има още една стъпка преди да поеме поста - следващата седмица решението трябва да бъде официално одобрено и от Европейския съвет. Очаква се това да се случи на 18 или 19 септември.
По отношение на нейния ресор - иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, Иванова припомни, че има около 100 млрд. дефицит годишно във финансирането на иновациите в Европа спрямо таргета за 3% от БВП. България е в дъното на класацията, но се правят усилия, увери Иванова. Тя гарантира, че ще работи предприетите мерки да започнат да дават резултат, с което да се подпомогнат българските научни изследователи и университети.
Бъдещият еврокомисар коментира и помощта от ЕК след наводненията по Южното Черноморие. Има възможност да бъдат дадени и средства за издирвателни операции, за отпускане на медицински екипи, оборудване и лекарства, по молба на страната ни.
По отношение на подкрепата за Украйна, Иванова разкри, че ще се работи по откриване на офис на "Хоризонт Европа" в Киев. Това е очаквано и израз на нашето сътрудничество, допълни тя.
Илиана Иванова благодари на евродепутатите, на българската делегация и на всички оказали съдействие в подготовката й.
По-късно чрез фейсбук профила си лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пожела "на добър час" на Илиана Иванова.
"Огромната подкрепа, която получи кандидатът на ГЕРБ за български еврокомисар, е оценка за нейния професионализъм и за работата на партията в европейските институции", изтъкна Борисов.
Припомняме, до избирането ѝ се стигна, след като миналата седмица комисиите одобриха кандидатурата ѝ.
Иванова запазва ресорите на Мария Габриел "Наука, младеж, образование и култура" и въпреки малкото време, с което разполага, си постави реалистична програма по приоритети.
Откакто България е член на ЕС, нашите еврокомисари са винаги жени, а половото равенство е приоритет в европейските институции.