Министърът на околната среда и водите Емил Димитров представи мерките за засилване на контрола върху вноса на отпадъци пред ръководствата на четирите дружества у нас, които имат разрешителни за енергийно оползотворяване на РДФ модифицирани горива от отпадъци, съобщават от МОСВ. 

На срещата присъстваха представители на циментовите заводи "Холсим", "Девня цимент" и "Златна Панега цимент", както и на ТЕЦ-Сливен.

"За нас е важно да получим подкрепата на легалния бизнес, за да спрем нерегламентирания внос на отпадъци", заяви министър Димитров.

По-строг граничен контрол за боклука предлага Емил Димитров

По-строг граничен контрол за боклука предлага Емил Димитров

От рециклиращия бранш излизат с предложения

Той посочи, че има голяма обществената нетърпимост към нерегламентираното изгаряне на отпадъци и затова бизнесът, който спазва регламентите и изискванията, трябва да повиши вниманието си и да има по-добра информация и координация с МОСВ и контролните органи.

За целта се създава оперативен център за осъществяване на координация и съдействие на контролните органи и проследяване на превозите от границата до съоръженията за оползотворяване.

Сред набелязаните мерки е 100% физически контрол на граничните пунктове от Агенция "Митници", органите на "Гранична полиция". Предвижда се за превозите, осъществявани по общите информационни изисквания на чл.18 от регламента, лицата, уреждащи превози или внос на отпадъци, както и получателите, да бъдат задължени да уведомят съответната РИОСВ по местоназначение на отпадъците най-малко три работни дни преди актуалното начало на всеки превоз.

Вносът на боклук не може да спре, но може да се контролира

Вносът на боклук не може да спре, но може да се контролира

Ревизоро пита кой си е купувал избори с нелегална вода

От предприятията подкрепиха набелязаните мерки. Те увериха, че ще подават регулярна информация и ще спазват новите изисквания.

Министърът постави въпроса за приоритетно изгаряне на български РДФ. Дружествата посочиха, че увеличават количествата на използвания РДФ с произход от страната.

От "Златна Панега цимент" посочиха, че в момента 85% от оползотворявания от тях РДФ е с български произход. Циментовият завод в Бели извор на "Холсим" също изгаря над 60% български РДФ. От "Девня цимент" също увериха, че вносният РДФ е по-малко от 50% от капацитета на инсталацията. От ТЕЦ-Сливен посочиха, че в момента изгарят само софийски РДФ по договор със Столична община.

Борисов поиска мораториум на вноса на боклук

Борисов поиска мораториум на вноса на боклук

Премиерът даде задачата на трима министри