Депутатите приеха на второ четене Закона за лечебните заведения. С предлаганите нормативни промени се цели създаването на правна възможност за субсидиране по реда на Закона за лечебните заведения на областните многопрофилни болници за активно лечение.
Областните болници имат особено място в националната система на здравеопазването в България, с водеща роля в обезпечаване здравето на голямата част от населението в 28-те области на страната. Те изпълняват съществени задачи в областта на спешното здравеопазване и при извънредни ситуации и аварии. Тези лечебни заведения са основната опора и изпълнители на осъществяването на държавната политика в този жизненоважен за обществото въпрос от националната здравна сигурност, което води до финансови загуби, загуба на медицински персонал и други.
Освен поемането на пациенти, пострадали при извънредни ситуации, те имат и редица незадължителни за останалите лечебни заведения задължения, възложени им по силата на законови и подзаконови разпоредби, гарантиращи изпълнението не само на здравната политика на областно ниво, но и политики в социалната и съдебната система.
В изпълнение на тези задачи областните многопрофилни болници за активно лечение са длъжни да поддържат медицински звена или съпътстващи структури, които за другите лечебни заведения за болнична помощ не са задължителни, а това изисква разходването на значителен финансов ресурс за оперативни разходи и за поддържане на кадрови потенциал със съответните трудови възнаграждения. В годините тези дейности остават без адекватно финансиране от страна на държавата, поради което се предлагат и настоящите изменения и допълнения в Закона за лечебните заведения.