Ако има провокации и полети близко до българска територия, трябва да се вземат своевременни и решителни мерки. Това заяви бившият началник на отбраната и бивш председател на комисията по отбрана в Народното събрание ген. Константин Попов пред БНТ във връзка с напрежението между НАТО и Русия.
Според него не може министър да има лични позиции по темата, а наложително е провеждането на КСНС при президента, за да може дългосрочно да се вземат решения за националната ни сигурност. Разнобоят в изпълнителната власт между управляващите и опозиция ще ни постави в много тежка позиция, предупреди ген. Попов.
Той обясни, че когато се говори за НАТО, трябва да се има предвид, че това са 30 държави, които взимат самостоятелно решенията. Въоръжените сили на НАТО са въоръжените сили на отделни страни.
Въоръжените сили са инструмент за провеждане на политика с цел постигане на това, което политиците са решили. Политиците трябва да вземат тежките решения и всяко едно забавяне за модернизация на отбранителните способности е голяма игра със сигурността на държавата, предупреди ген. Константин Попов.
Според него нерешените въпроси в политиката имат много сериозен ефект върху всички нас. "Всички ще страдаме, ако не взимаме важните решения", изтъкна той.
Ген. Попов настоя да се превъоръжаваме бързо, да се положат усилия за превъоръжаването и на сухопътните войски, и на военноморските сили. Нищо сериозно не се случи и очевидно е, че това не е най-строгата критика към Министерство на отбраната, защото просто нищо не става. Политическият сигнал е по-важен, защото има разместване на пластовете в геополитическото пространство. Там нямаме решение, каза ген. Попов.
"Ние трябва да повишим своите отбранителни способности, защото ако не искаш война, трябва да се готвиш за война", категоричен бе той.
Имаме много сериозна загуба на доверие между Русия и НАТО. Доверието трудно се изгражда и сега ще трябва да се положат усилия, за да се възстанови доверието точно по този казус. Най-трудното в момента е как да се предотврати агресията, защото ще има катастрофални последици за НАТО, за нас, за Русия и за Украйна, предупреди генерал Константин Попов.
От своя страна Николай Ненчев - бивш министър на отбраната, също изрази мнение пред bTV, че положението е сериозно, но министрите ни говорят на различни езици по темата.
"От една страна министър-председателят твърди, че категорично подкрепя инициативите на НАТО, от друга страна министърът на отбраната твърди, че положението не е толкова сериозно. Виждам една пробойна във властта, в рамките на Министерския съвет и управляващата коалиция", посочи той.
Ненчев уточни, че приветства свикването на Съвета по сигурността, но припомни, че той е съставен от силовите министри, началникът на отбраната, шефовете на специални служби и разузнаването - т.е. хора, които са подчинени на премиера.
Той изрази очакване премиерът и съветът да потвърдят позицията на НАТО и ЕС.
Според него при дискусия съществени проблеми ще има в Народното събрание. По негови думи там е твърде опасно за управляващото мнозинство, защото може да бъде преформатирано.
halo
на 25.01.2022 в 18:11:23 #5Ген. Попов е казал истината, защо квичите?
oktavian
на 25.01.2022 в 13:49:39 #4Насе, Какво сме защитавали при социализма? Аз с висшето си образование вземах шест пъти по-малка заплата от един електротехник със средно от Западна Германия!Този западен работник пътуваше свободно по целия свят и с една месечна заплатка живееше като цар в скъпите ни хотели по морето, които бъкаха от западни пенсионери!Аз редовно лазех под Москвича, който чаках с години да купя, за да му затварям течовете, а той бръмчеше с Асконата си из цяла Европа!Без никой да му забранява и когато се върне да не беше дължен пред който и да е да пише къде, и с кого се е срещал, и за какво са си говорили двамцата. Това ли сме защитавали?Този мерзък соц живот ли? Пфу...!
null
на 25.01.2022 в 12:33:43 #3Попов е един лаладжия. Освен да си поръчва огромни фуражки, шити специално за него, беше известен с това че крещи и събаря монитори. Не си спомням особени висоти на подготовката или бойната готовност по негово време, бе твърде пасивен щом взе генералските пагони (не че преди това е бил нещо особено, дори не обичаше да лети). Колко по-бързо да се превъоръжим, Коце? Нали догодина ще произведат първата бройка Ф-16 за нас?
ivan-koichev
на 25.01.2022 в 09:56:52 #2Вече няма никакво значение кой ще ни владее. Ние сме си ние където и да сме, с оглед на това враждебното ни отношение към която и да е държава по света може да ни носи само негативи.
ventzislav-stefanov
на 25.01.2022 в 09:21:31 #1Истинският ни проблем е, че няма какво да загубим, ако някой ни окупира и завладее. За да се въоръжаваш трябва да има какво да пазиш. В резултат на прехода от последните 30 години, чиито край не се вижда тъй като все още продължаваме да говорим за реформи, без да знаем какво точно реформираме и без никаква идея в какво искаме да се реформираме, скоро няма да остане нищо за пазене. Масовата миграция на млади хора го доказа по безспорен начин. Така че всички чорбари от старшина до генерал да му мислят - котелът ще става все по-малък, а чорбата по-оскъдна.