Създава се Комисия за предотвратяване на конфликт на интереси извън парламента. Това решиха депутатите, приемайки окончателно промените в Закона за конфликт на интереси.
Основните спорове бяха по структурирането на новия орган, като против предлаганото от ГЕРБ се обявиха депутати и от Коалиция за България, и от Синята коалиция, и от ДПС, и от Атака.
ГЕРБ отхвърли настояванията от различните политически сили комисията да се формира на паритетен принцип. Мартин Димитров от СДС припомни, че становището на Европейската комисия е този орган да е независим и упрекна управляващите, че в случая се нарушава паритетният принцип.
„Знам, че всяка партия, която печели избори, иска да има най-много позиции", отбеляза Димитров и попита управляващите: „Какво се промени в продължение на 1 година, за да се промени този модел."
Съпредседателят на Синята коалиция призова всички демократично мислещи депутати да приемат предложенията на Димо Гяуров и Волен Сидеров, които са за формиране на комисията на паритетен принцип.
В подкрепа на техните предложения се обявиха и от ДПС и Четин Казак настоя за прегласуване. В крайна сметка повторното гласуване не промени резултата.
Според окончателните текстове комисията ще се състои от 5 члена, като 3 ще бъдат избирани от парламента, сред които и председателят, един от Министерския съвет и един от президентската институция.
Предложенията за членове на комисията от квотата на парламента ще се правят от депутати, като не може да постъпва повече от едно предложение от парламентарна група. Изборът ще става чрез тайно гласуване.
Председателят на комисията, както и членовете й ще имат мандат от 5 години и право на не повече от два последователни мандата.
Предвижда се заседанията да се провеждат при кворум с повече от половината от всички членове. Решенията да се вземат при кворум с повече от половината от всички гласове. Комисията ще води регистър на сигналите за конфликти на интереси, а също и регистър на съставените актове.