митнициГерманският вътрешен министър Томас де Мезиер заяви, че страната му засега остава против присъединяване на Румъния и България в Шенгенското пространство на свободно движение на хора в ЕС, предаде БТА.

Министърът определи пред АФП влизането на двете страни в Шенген като преждевременно, като по този начин повтори общата френско-германска позиция по този въпрос. Обявяването й е своеобразно вето срещу приемането на България и Румъния, защото то може да стане само с одобрението на всичките 25 страни-членки на пространството.

По думите му двете страни са направили много, за да изпълнят техническите условия за присъединяване към Шенген. Успоредно с това има неизпълнени задължения и критики по отношение на съдебната система и корупцията, подчерта де Мезиер.

Според него е важно техническите аспекти да се обвържат с политическите въпроси, които повдига състоянието на съдебната система и корупцията. Едва след това ще се вземе общо решение, подчерта той.

Унгария, която е ротационен председател на ЕС през първото полугодие на тази година, гледа благосклонно на присъединяването на двете страни към Шенген. Условието обаче е те да успеят да отговорят на техническите изисквания. Вчера унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер заяви, че Румъния е по-добре подготвена от България.