Бъдете абсолютно безкомпромисни, ако получите сигнал за опит за опорочаване на вота. Затова призова служебният премиер Димитър Главчев по време на Националното съвещание на ръководството на Министерството на вътрешните работи (МВР), което се прави преди всеки предстоящ вот, в случая поредните предсрочни парламентарни избори на 27 октомври.

По думите му странни са твърденията, че едва ли не МВР провежда изборите. Никъде не е записано нещо подобно, камо ли да се твърди, изтъкна Главчев, макар и да призна, че ролята на МВР е много важна.

В МВР няма сигнали за купуване на гласове

В МВР няма сигнали за купуване на гласове

Атанас Илков увери, че няма да прави сериозни промени

Той посочи още, че в Изборния кодекс са разписани задълженията, които има изпълнителната власт. Не трябва да се излиза от рамките на записаното от законодателя. Организатор на изборите е ЦИК, добави Главчев. Органите на изпълнителната власт осъществяват материално-техническо осигуряване на изборите и там трябва да са насочени нашите усилия, каза служебният премиер.

Главчев изтъкна, че по време на избори има и хипотеза, която най-много се използва - че има купуване и продаване на гласове, но купуването и продаването на гласове е състав от Наказателния кодекс, така че и там МВР действа съвместно с прокуратурата. Няма да позволим да ни вменяват други функции, каквито няма в Изборния кодекс и да се опитват да вменяват, че МВР опорочавало изборите, заяви Димитър Главчев.

Той се похвали още, че не е чул никакви забележки по работата за последните избори 2 в 1 през юни.

Припомняме, че ябълка на раздора за съставяне на второто служебно правителство, което да ни преведе през поредните избори стана фигурата на вътрешния министър Калин Стоянов, който пък настояваше да остане на поста си докрай именно за да не допусне политическо овладяване на МВР и да проведе честни избори. 

Атанас Илков даде заявка за борба с купения вот

Атанас Илков даде заявка за борба с купения вот

Основен приоритет на МВР

Димитър Главчев обясни и за предложенията за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на прозрачен и демократичен вот, които служебният кабинет изпрати до Централната избирателна комисия (ЦИК). Предложенията са най-вече в областта на машините в две направления, в които може да има "ала-бала". Нямам спомен някой да е казал, че, ако се прави "ала-бала" с машините, има текст в Наказателния кодекс. Дали "ала-бала" влиза в хипотезата с купуването и продаването на гласове. Какво трябва да се направи, ако бъде установена "такава ала-бала"? Правя тавтологията с термина умишлено, коментира Главчев.