Дебатът за промените в бюджета на НЗОК тече повече от 5 часа в НС - отново със спорове и процедурни хватки.

Първо започна в парламентарна зала, но по искане на ГЕРБ народните представители дебатираха разделението на 120 мнл. лв. по пера в извънредна комисия по темата.

Дебатът в залата започна с упреци от Даниела Дариткова от ГЕРБ, която поиска ясно разпределение за парите за децата болни с онкозаболявания. Тя не харесва и идеята парите за пожелателни ваксини да бъдат изплащани чрез трансфер и посочи, че никой не е обяснил как ще се плати на РЗИ и на здравно осигурени лица, както и на здравно неосигурените.

Костадин Ангелов повдигна въпроса за допълнителни 600 лв. за джипита, допълнителни 600 лв. за специалисти в ДКЦ и специализираната извънболнична помощ - в размер на 126 млн.лв. за октомври, ноември и декември за четвъртата вълна и помоли да се преосмисли това и да се подкрепи.

Георги Михайлов от БСП заяви, че партията ще подкрепи корекцията на бюджета на НЗОК. Той коментира и проблеми със социално значимите заболявания. Да не говорим само за ковид в областта на здравеопазването, призова той, тъй като било непрофесионално.Той коментира и сравнението с жертвите от Втората световна война, които по думите му са между 8 000 и 10 000, а не между 6 000 и 8 000. Той е категоричен обаче, че сравнението е спекулация и само създава паника в света.

Димитър Делчев от ИБГНИ пък обясни, че предлагат към приходната част да се добавят 2 млн. лв., които да се отразят в разходната част - за зъбни протези с цел изсветляване на сектора и като жест към пенсионерите.

Управителят на НЗОК Петко Салчев отговори, че 14 млн. лв. за ваксини са уговорени с БЛС, а 105 млн. лв. са за здравноосигурителни плащания за дейността от болниците. Не разпределяме трансфери, а само здравноосигурителни плащания, които ще отидат при лекарите и сестрите. По думите му не може да бъдат добавени ей така 600 лв., тъй като на личен лекар не може да се дава допълнително трудово възнаграждение, обясни той. Няколко пъти председателят на НС Ива Митева поиска да бъде извикан здравният министър Стойчо Кацаров в зала, за да даде обяснения по бюджета на НЗОК, както и Петко Салчев по питания на ГЕРБ. Самият Салчев беше в залата, но не пожела да вземе думата отново.И

вайло Христов обяви, че това е среднощен цирк с цел да се стопира приемането на бюджета и посочи, че никъде не е казано, че този бюджет на НЗОК трябва да се разпредели само за ковид лечение. Той предложи да се прекъсне дебата.

Александър Иванов поиска веднага обратно предложение - и отново прочете промените на ГЕРБ - 15 млн.лв. за децата за лечение в чужбина и допълнителни пари за лекарите от ДКЦ.В тази връзка Хамид Хамид поиска половин час почивка, за да се запознае с предложенията на ГЕРБ. Дадената почивка от Ива Митева бе обаче само 15 минути.

Започнаха отново процедурни хватки. Мария Капон от ИСБНИ предложи да се прекрати заседанието и утре да се продължи със заседанието - не бе прието, макар и гласувано два пъти. Да се гласува законопроектът ред по ред не бе прието, както и разделно два пъти - не бе прието.

Не бе прието и предложението на Ивайло Христов от ИТН за прекратяване на дебата. Относно съмнението, че 15 млн. лв., дадени от трансфер от МЗ към НЗОК, няма да отидат за лечение на деца Петко Салчев взе думата като обясни, че се предоставя допълнителен трансфер от МЗ към НЗОК за лечението на деца под 18 г. и за дейности във връзка за лечение на лица над 18 г. Петър Чобанов от ДПС изрази съмнение, че е прочетено постановление, но няма гаранция, че сумата от 23 млн. лв. ще отиде за това.

Костадин Ангелов също подкрепи: Раздаваме едни милиони, гласуваме, ако съберете пет народни представители, никой няма да ви отговори какво гласуваме. След споровете Ива Митева отказа думата на няколко народни представители. Първото прието предложение бе за 14 млн. лв. за поставяне на ваксина, тоест 10 лв. за лекар.

След това бяха приети няколко предложение на Корнелия Нинова и Георги Ганев от ДБ за допълнителни средства, което по думите на председателя на НС изисква нови изчисления, които трябва да бъдат направени, преди да се гласува бюджетът.

Мария Капон предложи да се прекъсне заседанието и изчисленията да бъдат направени утре, Десислава Атанасова от ГЕРБ предложи да се даде почивка половин час.

Парламентът излезе в почивка. Дебатът по промените в бюджета на НЗОК продължава след нея.