Гражданският съвет на Реформаторския блок е против предлаганите от министъра на финансите Владислав Горанов промени за втория пенсионен стълб в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Тези промени са направени потайно, скочи на брифинг в централата на ДСБ Гроздан Караджов. Не били съгласувани нито с депутатите, нито с ресорния социален министър.
Те са направени изцяло във вреда на тези, които очакват да се пенсионират, посочи депутатът и обясни, че е проблем, че пожизнените пенсии не могат да бъдат изплащани в пълен размер. Чак през 2023 година ще започне изплащането на пенсии от втория стълб. Затова и реформаторите недоумяват защо се бърза толкова.
С предлаганите по този начин промени се създавала социална експлозия, по мнението на Гроздан Караджов.
Той разкритикува и факта, че няма изготвени разчети от очаквания ефект. Освен това вече спадат цените на акциите на пенсионно-осигурителните дружества.
Възможно е да се обслужва криминална цел, предположи още реформаторът. По думите му тази цел е да се намали цената на най-голямото дружество, за да бъде купено на по-ниска цена.
Реформаторите настояват за оценка на въздействие на законодателството, което се прави. Тук има по-мимолетна цел, търси се начин да се спаси НОИ, разкри Крадажов намеренията на Владислав Горанов. Според него ако промените в КСО минат, както са планирани от Министерство на финансите, това щяло да е най-голямата кражба след КТБ.
Реформаторският блок иска сигурност на пазара на пенсионно-осигурителните дружества и на пенсионерите след 2023 г. Мартин Димитров настоя да не се внасят промените и поиска поне 6-месечен дебат по темата. Той подчерта, че без диагностика не може да се мине към лечение.
Трябваше да има стрес тестове, настоя Димитров. Чак като се видели проблемите, тогава трябвало да се мисли за лечение.
Настоящият подход да се правят по този начин промените е глупав. Национализирали се парите на хората от втория стълб. "Това са нашите пари, на хората, които са ги внасяли", недоволен е Мартин Димитров.
Това е ограбване на хората, намеси се и икономистът Георги Ганев. Държавата нямала място в отношенията на клиентите и дружествата, освен да следи за коректността на фондовете. По мнението му финансовите министри на ГЕРБ имали маниакалната нужда да сложат ръка върху парите на пенсионно-осигурителните дружества. Да измерим 7 пъти преди да режем, имаме време, няма защо да се бърза, настоя Ганев.
Припомняме, финансовият министърът Владислав Горанов предложи преди две седмици промени в КСО - създаването на общ пул, в който да отиват парите от индивидуалните партиди на осигурените след навършването на пенсионна възраст, както и отпадането на възможността неизползваната част от втората пенсия да се наследява. Предложенията му предизвикаха предимно негативни реакции.
el viejo
на 03.05.2016 в 16:13:07 #2За какво е тази борба за съществуване на ЧПФ? Навсякъде в бившите соц. страни те бяха закрити по указание на МВФ и средствата им прехвърлени поименно на вносителите във държавният осигурителен фонд! И нашата страна е получила тези рекомендации! Новите ЧПФ не могат да съществуват при действащото законодателство! Те практически са фалирали и за да иаздържат администрацията си подяждат парите на вложителите си! С падането на лихвените проценти, ПЧФ нямат как да формират приходи, освен ако не се измени законодателството и им разреши да играят с парите на вложителите на Борсите! У нас това е невъзможно! На, следващият ден ще бъдат източени до стотинка, законно. Колкото да жмат всички министри и политици сега и да милеят уж за вложителите, а то е за издънените и източени ПЧФ, то световната тенденция се прие, че дъравите ще подпомагат държавните пенсионни фондове от бюджетите си за бъдеще, все пак не на калпак, а според осигурителните вноски,които есеки си е правил в тях(както е и сега в НОИ)! За да не изпълнява рекомендацията на МВФ и да лавира с изменения на закони и правилници в интерес на издънените ПЧФ, най вероятно има някаква далавера подобна на тази в КТБ! Обаче нова загуба от 6 милиарда лева след по малко от година след краха на КТБ, може да предизвика реален бунт. Народа, може този път да разбере, кои са опраскали парите им! Може и да не проработи заклинанието - Комунистите и Държавна сигурност са виновни и Прокуратурата да гони Михаля, пак на 180º от мястото където са айдуците!.
Минувач
на 03.05.2016 в 15:57:54 #1Темата с елемента на солидарност във втория стълб е свързана с това, че е много трудно да се уцели моментът, в който индивидуалната партида по втори стълб на даден пенсионер ще бъде изчерпана. В един момент може да се окаже, че средствата по неговата партида са изчерпани в живот в пенсия. Това поражда определени въпроси, които са свързани с това откъде да се осигури този ресурс, който не е по неговата индивидуална партида. Този ресурс би могъл да се осигури от създаването на допълнителни резерви в пенсионните фондове, които обаче отново са за сметка на вноските. Затова дебатът тук е много сериозен и затова трябва да се измисли най-доброто решение.