За обществено обсъждане на проекта за антикорупционен закон на "Продължаваме промяната" се настоява в писмо от депутати от ИТН до председателя и членовете на комисията по конституционни и правни въпроси, относно проекта за Закон за противодействие на корупцията от 9 юни 2022 г., внесен от Андрей Гюров и група народни представители. Копие на писмото е пратено и до председателите на парламентарни групи.
"9 юни 2022 г. в Народното събрание е внесен законопроект за противодействие на корупцията, №47-254-01-63. Законопроектът е внесен от народни представители с приложена предварителна оценка на въздействието съгласно ПОДНС, като липсва пълноценна цялостна предварителна оценка на въздействието по смисъла на чл. 20 от Закона за нормативните актове (ЗНА)", се обяснява в писмото.
Народните представители от ИТН отбелязват, че вносителите предлагат приемането на изцяло нов закон и отмяна на действащия закон, приет на 12 януари 2018 г., без извършена последваща оценка на въздействието в нарушение на чл. 22 от ЗНА.
Те посочват още, че настоящият закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество има многобройни несъвършенства и липсват трайни резултати, което обаче не оправдава предлагането на изцяло нов закон, който в огромната си част преповтаря действащия закон и предвижда промени в НПК в Нарушение на чл. 11, ал. 3 във връзка с чл. 4 от ЗНА.
![Снимка 580219](https://webnews.bg/uploads/images/19/0219/580219/640x.jpg?_=1657194334)
Източник: ИТН
"Подходът на вносителите да внесат нов проект на Закон за противодействие на корупцията без цялостна предварителна оценка на въздействието и без проведени обществени консултации съгласно чл. 18а от ЗНА и да предложат отмяна на действащия закон без последваща оценка на въздействието е нетърпим подход в държава, подчинена на върховенството на правото съгласно чл. 4, ал. 1 от Конституцията", подчертават депутатите от "Има такъв народ".
![Снимка 580218](https://webnews.bg/uploads/images/18/0218/580218/640x.jpg?_=1657194333)
Източник: ИТН
Те изтъкват, че изискването за извършване на предварителна оценка на въздействието и провеждането на обществени консултации не е самоцелна формална процедура, а гаранция, ако не за конституционосъобразността, то със сигурност поне за полезността и качеството на законите, респективно за доверието на гражданите в способността на законите да уреждат обществените отношения, посочено по конституционно дело №17 от 2018 г.
"Поради ясно изразения обществен интерес на проблема, като изхождаме от становището на Консултативния съвет за национална сигурност от 17 октомври 2017 г. и докладите на Европейската комисия за върховенството на закона за 2020 и 2021 г., че корупцията руши правовата държава и подкопава доверието на гражданите в демократичните ценности и като отчитаме липсата на извършена последваща оценка на въздействието на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, предлагаме Комисията по конституционни и правни въпроси да приеме решение, с което да възложи на Националния център за парламентарни изследвания да организира обществено обсъждане по законопроекта", се казва в писмото.
То е подписано от 10 народни представители, сред които е и председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.