"Земеделските производители ще бъдат компенсирани за високите цени на тока по няколко механизма - плащания de minimis и нотифицирана държавна помощ от бюджета. Ние сме направили разчети за оранжерийното и зеленчукопроизводството, сега сме на етап преговори с Министерство на финансите, конкретната сума ще стане ясна по-късно. Борим се за 150 милиона по нотифицирана помощ от така наречените COVID мерки, но още се преговаря. Това заяви министърът на земеделието Иван Иванов пред Нова телевизия.

По думите му се очаква бюджетът да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание другата седмица. 

Иванов подчерта, че зеленчукопроизводството търпи най-сериозни загуби от високите цени на газа и тока, особено оранжерийните производители. 900 хектара са заети с оранжерийни насаждения у нас, от тях 300 се отопляват, 200 хектара от тях са на газ. Голяма част няма да могат да произведат продукция, а там са заети много хора, може да се стигне до освобождаване на работна ръка, каза министърът.

"Ще настоявам за 9% ДДС на стоките от малката потребителска кошница, това е част от нашата програма, но решението ще се вземе в коалиционен формат. Крайната дума има Народното събрание", заяви още той.

Земеделският министър разговаря с МФ за повече държавни помощи за сектора

Земеделският министър разговаря с МФ за повече държавни помощи за сектора

Стратегическият план за земеделието ще бъде готов до началото на март

Иванов посочи, че се провеждат много срещи с браншовете и с вериги магазини, като цел е да се разшири обемът на българските стоки във веригите.

Според него на този етап критични язовири в страната няма, но с новото ръководство ще се направи обективен анализ, защото не можело да се разчита на заварените данните.