След като вчера народният представител съобщи, че парламентарните групи на ПП/ДБ, ГЕРБ/СДС и ДПС предлагат да бъдат изпратени 100 бронирани машини на Украйна от резервите на МВР и по-късно защити инициативата, днес разшири тезата си за подкрепа за военната помощ от България за нападнатата от Русия страна в по-обширна позиция, разпространена от пресцентъра на "Демократична България"

В становището си Мирчев оборва десет мита за военно-техническата помощ от страната ни за Украйна.

Цитираме без редакторска намеса формулировката на твърденията за военната помощ, които депутатът определя като митове и опровергава.

Мит 1: Ако предоставим бронирани машини на Украйна, ще намалим бойните способности на армията.

Мирчев обяснява, че реално БТР-ите са зачислени на Жандармерията, която е част от МВР и няма общо с армията. Той подчертава, че нито една бронирана машина няма да бъде взета от Българската армия.

Мит 2: Помощта, която оказваме на Украйна, ни струва скъпо.

По думите на народния представител до момента България е изпратила само веднъж помощ за около 20 млн. лв. Той допълва, че същевременно Украйна е купила от нас оръжие и боеприпаси за над 5 млрд. лв., които до края на 2023 г. ще станат близо 7 млрд. лв. Уверява също, че предоставената помощ не нарушава бойните способности на армията ни.

Мит 3: Защо даваме качествена военна техника, вместо да я използваме ние тук?

Тук депутатът отговаря, че става дума за морално и технически остаряло въоръжение, част от което е технически неизправно, но е нужно обаче на Украйна. Той посочва също, че украинците разполагат и с капацитета да ремонтират БТР-ите и да ги използват за резервни части. Според него Българската армия има нужда от модерни бронирани машини за пехотата и от реализация на подготвяните отдавна проекти за придобиване на такива.

Мит 4: Другите не дават толкова, колкото ние на Украйна

Ивайло Мирчев изтъква, че от всички държави, които помагат на Украйна, България е с най-малък принос, дори след Република Северна Македония, предоставила по-сериозна подкрепа от нас под формата на танкове и самолети. Той отбелязва още, че през 1999 г. страната ни е подарила на РСМ 94 танка Т-55 и 108 гаубици, без това да е предизвикало сериозни опасения за отслабване на отбранителните ни способности.

МВР: Решението за БТР-ите е политическо

МВР: Решението за БТР-ите е политическо

На повече въпроси за военната помощ за Украйна не бе отговорено

Мит 5: Никой няма да ни компенсира за военната техника, която предоставяме

Народният представител посочва, че в действителност по официални данни в края на 2022 г. правителството на САЩ е предложило на България компенсации в размер на $200 млн., ако страната ни предостави старо съветско въоръжение на Украйна, но служебното правителство не се е възползвало от предложението.

"Длъжни сме да опитаме да получим компенсации под формата на модерно западно въоръжение и днес, ако не е късно за подобна стъпка", категоричен е той.

Мит 6: Предоставяйки около 100 БТР-а, намаляваме оперативните способности на МВР

Мирчев заявява, че въпросните бронирани машини нямат общо с оперативните възможности на вътрешното ни министерство, тъй като са му зачислени по време на Възродителния процес и са предназначени за тогавашните вътрешни войски, днес - Жандармерия. "Никога не трябва да стигаме до момент, в който МВР (под каквато и да е форма) използва срещу гражданите си бронетранспортьори. Самите те са с отпаднала необходимост от години за МВР и част от тях технически неизправни", смята той.

Мирчев отбелязва още, че ежегодно за охрана и поддръжка на тези бронирани машини се изразходват сериозни средства, които сега ще могат да бъдат използвани по-ефективно в бюджета на МВР.

Радев: Украйна настоява да води тази война, но Европа плаща сметката

Радев: Украйна настоява да води тази война, но Европа плаща сметката

Точно в такива критични времена българските управляващи нямат собствено мнение

Мит 7: Украйна не е направила нищо за нас, за да им даваме бронетранспортьори.

"Украйна е дом на стотици хиляди украински българи, много от които не напуснаха страната дори след началото на руската инвазия и терор. Най-малкото, което имаме като морален дълг към тях, е да им помогнем да се защитят", коментира народният представител.

Той посочва, че Украйна е приятелска за България държава и за разлика от Русия не ни е обявила за враг. Мирчев добавя, че тя е първата фронтова линия срещу "агресивния путински империализъм" и в този смисъл е преграда пред него и за нас. Според Мирчев, помагайки на Украйна, ние помагаме на собствената си национална сигурност.

Той отбеляза също, че за последните 16 месеца Украйна е внесла 5 млрд. лв. в икономиката ни под формата на покупки на оръжие и боеприпаси, а пряко или косвено във военните ни заводи препитание намират над 100 000 българи.

Мит 8: Вместо да си модернизираме армията, ние мислим за други армии.

Мирчев коментира, че не си модернизираме армията, като откриваме в складове на МВР ненужни бронирани машини от 60-те и 70-те години, както не модернизираме и собствения си автопарк, ако в задния двор държим ръждясваща "Лада", която не ползваме, но не искаме да се разделим. Той допълва, че предоставянето на съветско оръжие и получаването на натовско в замяна е шанс, от който са се възползвали много страни, но не и нашата, като за това той заради обвинява президента Румен Радев и неговите служебни правителства.

Мит 9: Дори и да получим помощ от САЩ и НАТО, това не е начинът да модернизираме армията си.

"Наивно е да очакваме, че предоставяйки старото си съветско въоръжение, можем да модернизираме цялата си армия. Но можем да стартираме и катализираме този процес, за да може и цената му за нас, данъкоплатците, да е по-ниска. Нищоправенето на управляващите в последните над 30 г. по отношение на модернизацията (вкл. президента Радев) ни докара до състояние основното ни въоръжение все още да е съветско и вече да е по-подходящо за музей, отколкото ефективно средство за отбрана", заявява депутатът.

Мит 10: Щом даваме оръжия за Украйна, влизаме във война с Русия.

Ивайло Мирчев посочва, че от 16 месеца България е един от най-големите доставчици на оръжие за Украйна, без да сме влезли във война. "Най-големият трубадур на тази теза е президентът Радев. И както при Корнелия Нинова уж не изнасяхме и един патрон за Украйна, при служебното правителство на Радев за 10 месеца продадохме боеприпаси и оръжие на Украйна за близо 3 млрд. лв. Т.е. самият Радев вече се е убедил, че даването на оръжие за Украйна не ни вкарва във война, въпреки че публично казва обратното", коментира той.

Народният представител заявява също, че близо 50 държави са дарили въоръжение и муниции на Украйна от началото на войната и, ако всички те бяха във война с Русия, тя отдавна щеше да е приключила.