През февруари след близо две години от началото на експеримента с 6-часовия работен ден в Швеция, медицинските сестри от центъра за стари хора в Сватердаленс, Гьотеборг, са се върнали към осемте часа въпреки изследванията, показващи ползите на по-краткия работен ден.
Властите в града не са продължили срока на проекта за сестрите, включени в него, заради изхарчване на бюджета. Изчисленията показват причината - наемането на допълнително 17 души в центъра струва около 12 милиона крони или 1,3 милиона долара.
Гьотеборг обаче е имал достатъчно финансиране само за срок от 2 години и представителите на местната власт решили, че е прекалено скъпо да изпълнят проекта в рамките на цялата община, пише Bloomberg.
В крайна сметка може да се каже, че краят на експеримента вече е дошъл. Все пак обаче експерти посочват, че има дългосрочни ползи от него, които все още не са отчетени. Според изследователя Бенгт Лоренцон по-краткият работен ден гарантира по-добро здраве за служителите.
"Те се уморяват по-малко, по-рядко се разболяват и имат повече енергия и време за други дейности", обяснява той.
Данните наистина показват, че медицинските сестри от центъра са вземали по-малко болнични през последните две години в сравнение с преди, когато са работели по 8 часа на ден. И това в сравнение с всички останали на тяхната длъжност в целия Гьотеборг.
Конкретните изчисления сочат, че те са вземали с 4,7% по-малко болнични дни по време на експеримента.
"Докато изследването показват ползите за здравословното състояние и продуктивността на служителите, не се изчислява потенциалът за спестяване на средства в дългосрочен план, произхождащ от това", смята Лоренцон.
И въпреки че периодът на изследването не е продължил достатъчно дълго, за да измери напълно подобрението на здравния статус на медицинските сестри от по-късия работен ден, то в бъдеще ползите за тяхното здраве ще бъдат трайни, което ще даде резултат в спестяване на разходи, смятат специалисти.