Няма страшно в пакта „Евро+". Това заяви Меглена Кунева пред студенти в Софийския университет, където изнесе лекция на тема „Пътят към синергия в европейското пространство". Тя цитира думите на Жан-Клод Юнкер, че в „Евро+" са заложени познати мерки, съществували и преди за страните-членки на Еврозоната.

След дискусията в отговор на въпрос на news.bg има ли „подводни камъни" за България в пакта, тя посочи, че трябва да се направи сериозен анализ у нас и да се вземе предвид, че България не е страна-член на Еврозоната, а към нея ще се прилагат мерки, както казва Юнкер, съществуващи в страните, където е въведена единната европейска валута.

На мен много ми се искаше да видя какво мислят министърът на финансите и шефът на БНБ, тоест истинска дискусия в Министерски съвет, защото сега можем само да гадаем какви са били отделните позиции", подчерта Кунева. Според нея в България трябва да се проведе силен дебат какво означава „Евро+" за банките, бизнеса и хората.

Тя оцени високо номинацията й за кандидат-президент на младежкото НДСВ. Кунева уточни, че „жълтите" не са й поставили срокове, в които да каже ще се включи ли в президентската надпревара, или не. „Ако имам решение, ще го съобщя аз, когато съм готова и това решение ще бъде свързано с надпартийна изява", посочи още Меглена Кунева.

Студентите се интересуваха от външната политика на ЕС, от кохезионната и стопанска политика. Не липсваше и интерес към енергийната политика на ЕС. В отговор на въпрос на студента по право Димо Господинов, Кунева обясни: „Обща енергийна политика на хартия има и в някои региони тя се случва". Според нея обаче на Балканите няма единна енергийна политика.

Кунева се обяви за това да се раздели доставчикът от производителя на енергия. Жизнено важно е достъп до мрежата да има повече от един доставчик, категорична е Кунева. Тя изтъкна, че една трета от електроенергията се губи по електропреносната мрежа. Сега тази загуба се плаща от потребителя.

Меглена Кунева заяви още, че липсват енергийни връзки между страните в ЕС, които биха допринесли за енергийната независимост на страните-членки.